Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
OLPP uruchomił instalacje biopaliwowe
11.04.2008
Operator Logistyczny Paliw Płynnych Sp. z o.o. uruchomił instalacje do komponowania biopaliw w Bazie Paliw nr 4 w Rejowcu k. Poznania oraz w Bazie Paliw nr 22 w Małaszewiczach położonej przy wschodniej granicy w Gminie Terespol.


W Bazie nr 4 w Rejowcu Poznańskim Spółka OLPP uruchomiła linię nalewczą dozowania biokomponentu do oleju napędowego. Dozowanie odbywa się tak zwana metodą „on line”. Polega ona na tym, że główny produkt oraz biokomponent magazynowane są w osobnych  zbiornikach, a mieszanie następuje podczas załadunku autocysterny. Do rurociągu podającego główny produkt podawana jest odpowiednia ilość biokomponentu w proporcjach żądanych przez klienta.

Realizowana inwestycja składa się z czterech zbiorników na estry metylowe o pojemności 250 m3. Jest to układ nalewczy w pełni zautomatyzowany, pozwalający na dozowanie biododatku w ilości do 20% w stosunku do produktu bazowego.

Również Baza Paliw Nr 22 w Małaszewiczach uruchomiła produkcję oleju napędowego z dodatkiem estrów metylowych wyższych kwasów tłuszczowych, czyli biopaliwa pochodzenia roślinnego. Baza w Małaszewiczach, położona tuż przy wschodniej granicy, poprzez własne bocznice połączona jest z systemem kolejowym państw WNP. Tu odbywa się przeładunek z cystern kolejowych na torze szerokim do cystern kolejowych na torze znormalizowanym, a także odwrotnie. Importowany z rafinerii białoruskich i rosyjskich olej napędowy jest produktem w 100% pochodzenia naftowego. Dzięki inwestycji w infrastrukturę biopaliwową w Bazie w Małaszewiczach, importerzy mogą realizować zobowiązanie ustawowe, czyli wprowadzania na rynek ekologicznych paliw odnawialnych już na polskiej granicy.

Modernizacja techniczna bazy, przystosowująca ją do komponowania biopaliw, polegała na wyodrębnieniu i przystosowaniu zbiornika do magazynowania estrów, do czego przeznaczono zbiornik stalowy w obudowie żelbetowej. Dzięki jego podziemnemu usytuowaniu, możliwe jest utrzymywanie korzystnych, stałych warunków termicznych magazynowanych estrów. Wybudowana została także specjalistyczna instalacja rozładunku i dozowania estrów, pozwalająca na przyjmowanie biokomponentów z dostaw autocysternowych oraz dozowania do rurociągów napełniających zbiorniki paliwowe. Technologia ta pozwala na wytwarzanie do 5000 m3 paliwa z zawartością biokomponentów na dobę. Nowa instalacja została metrologicznie przystosowana do sprawnego rozliczania produkcji i nadzoru nad procesem technologicznym. Również systemy teleinformatyczne dostosowano do zarządzania i rozliczania nowej aktywności Bazy. Do obsługi biopaliw przygotowane jest także akredytowane laboratorium: wdrożone zostały nowe metody badawcze pozwalające na uzyskanie najlepszego efektu jakościowego oraz skutecznego monitorowania procesu produkcji biopaliw.

Działania inwestycyjne Operatora Logistycznego Paliw Płynnych w zakresie biopaliw są odpowiedzią Spółki na zapotrzebowanie rynku. Obowiązujące obecnie przepisy wymagają od producentów i importerów obligatoryjnego wprowadzania biokomponentów na krajowy rynek paliwowy. Narodowy Cel Wskaźnikowy (NCW) określający minimalny udział biokomponentów w paliwach i biopaliwach ciekłych na rok 2008 wynosi 3,45%, zaś w 2009 roku będzie to 4,6%. Powoduje to wzrost zainteresowania komponowaniem biopaliw.

Operator Logistyczny Paliw Płynnych Sp. z o. o. zajmuje się składowaniem paliw, w tym zapasów obowiązkowych i rezerw państwowych oraz ich dystrybucją do bieżącej konsumpcji. Łączna pojemność zbiorników OLPP to około 1,8 mln m3 Spółka jest zdecydowanym liderem rynku składowania paliw, dysponując 22 bazami rozmieszczonymi na terenie całej Polski.

Źródło: Rzecznik Prasowy OLPP Sp. z o.o; KIB
KOMENTARZE
Newsletter