Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ogromny wzrost zainteresowania uprawą winorośli w Polsce
12.03.2008
Winorośl to jedyna uprawa rolnicza, która pozwala utrzymać się z jednego hektara mówi Marek Jarosz, wiceprezes Polskiego Instytutu Winorośli i Wina.



Polskie winnice produkują rocznie prawie 24 tyś. hektolitrów wina. W Polsce winorośl uprawiana jest na około 300 ha w Lubuskiem, na Dolnym Śląsku, Mazowszu, Lubelszczyżnie, w Małopolsce, na Podkarpaciu, a nawet pod Suwałkami. Jeszcze trzy lata temu było 150 ha winnic, czyli o połowę mniej. Teraz winnice zakładają rolnicy, właściciele gospodarstw agroturystycznych oraz ludzie z miast poszukując sposobu na zainwestowanie swoich pieniędzy.

Polscy winiarze produkują wino wytrawne, bo mamy tu odpowiednie warunki klimatyczne, mówi Marek Jarosz. Krajowa produkcja wina zaspokaja już 0,9% krajowego zapotrzebowania na wino.

W Krakowie 21 winnic utworzyło Małopolską Ścieżkę Winną. Jest to pomysł Polskiego Instytutu Winorośli i Wina, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA i stowarzyszenia Małopolskie Forum Winne. Projekt był realizowany przez 2 lata, kosztował 140 tyś. złotych. Został stworzony szlak dla turystów, gdzie można zwiedzać poszczególne winnice, degustować wina i korzystać z bazy agroturystycznej oferowanej przez winiarzy. Już jest gotowa mapa szlaku i materiały informacyjne.

Warunkiem uczestniczenia w projekcie było posiadanie przynajmniej dziesięcioarowej winnicy. Maciej Kaplita z Kluczy szacuje, że założenie i pielęgnację dziesięciu arów winnicy to koszt około 40 tys. złotych. On sam ma 60 arów winorośli obsadzonej 22 tys. sztuk winnych krzewów. Szczepy przywoził z Czech, Słowenii, Austrii (wszystkie posiadają certyfikaty). Zaznacza, że pierwsze wino ma się po trzech latach, gdy zbiory daje 60 - 70 % winorośli. Po 5 latach rodzi już cała winnica. Jego zdaniem warunki klimatyczne do uprawy wina w Polsce są bardzo dobre. Mamy dużo dni słonecznych i korzystną temperaturę. Problemem jest brak dostosowania prawa do przepisów unijnych.

Źródła: Rzeczpospolita;farmer.pl
KOMENTARZE
Newsletter