Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Od tradycji po leczenie otyłości – jemioła
Celtyccy druidzi wierzyli, że jest symbolem płodności i rzeczy nadprzyrodzonych. Wnioskowali z tego, że roślina rosła zielona, a nawet owocowała, na „martwym” zimą drzewie. Naukowcy z Korei Południowej odkryli właściwości pewnego związku z jemioły. Okazało się, że może pomagać w walce z otyłością pochodzenia wątrobowego.

Wiskotionina (bo tak nazywa się ten związek, z ang. viscothionin) może stać się potencjalnym lekiem terapeutycznym w leczeniu stłuszczeń wątroby pochodzenia niealkoholowego. Ponadto, bierze udział w metabolizmie lipidów. Podejrzewa się go również o działanie przeciwnowotworowe, za sprawą właściwości cytotoksycznych i pobudzających układ odpornościowy.

W walce ze stłuszczeniem wątroby pomagają  flawonoidy (naturalne przeciwutleniacze) i steroidy. Samo stłuszczenie najczęściej występuje u otyłych i może prowadzić do niewydolności wątroby. Dodatkowo, związki wyizolowane z koreańskiej jemioły wpływają na metabolizm tłuszczów.

W związku z coraz częstszym występowaniem otyłości  coraz więcej ludzi cierpi również na niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby. Otyłość może powodować również inne konsekwencje, np. marskość wątroby prowadzącą do jej niewydolności.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie jest około 1,6 miliarda osób cierpiących na nadwagę, a ponad 522 miliony na otyłość. Te choroby najczęściej dotykają ludności w krajach wysoko rozwiniętych. Są nawet częściej notowane niż przypadłości związane ze zwiększoną konsumpcją alkoholu.

Jemioła to pasożyt rosnący w koronach drzew, np. dębów, topoli, brzozy,  jabłoni. Preparaty z jej wyciągiem (z liści i cienkich łodyg) stosuje się w leczeniu miażdżycy i nadciśnienia (rozszerza naczynia krwionośne oraz obniża ciśnienie krwi). Kobietom pomaga znosić dolegliwości związane z menopauzą. Jemioła bogata jest w polisacharydy, glikoproteiny, lektyny, alkohole cukrowe, aminokwasy, awonoidy i tosterole. Działa uspokajająco i moczopędnie. Jej owoce są szkodliwe. Stosuje się je tylko i wyłącznie zewnętrznie.

W związku ze Świętami Bożego Narodzenia każdy chrześcijanin ma jemiołę w domu. Niektórzy zawieszają ją na drzwiach chroniąc tym samym dom przed złymi ludźmi. Inni wieszają ją pod sufitem by móc się pod nią całować (zapewniając trwałość związku). Dla innych stanowi symbol dostatku i powodzenia.

KOMENTARZE
Newsletter