Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowy szczep drożdży do produkcji bioetanolu
06.08.2009
Uczeni z Agricultural Research Service (ARS) opracowali nowe drożdże, które produkują etanol zarówno z pięciowęglowych jak i sześciowęglowych cukrów. Odkrycie to może być przełomowe w produkcji tego alkoholu na skalę przemysłową.
Powszechną metodą otrzymywania etanolu jest fermentacja sześciowęglowych cukrów, takich jak glukoza, przeprowadzana przez drożdże. Jednak, pod względem finansowym, bardziej opłacalna jest produkcja etanolu zarówno ze związków pięciowęglowych jak i sześciowęglowych.

Biolog molekularny z ARS, Stephen Hughes, opracował pierwszy szczep drożdży, który nie wymaga tlenu do wzrostu na ksylozie, pięciowęglowym cukrze roślinnym. Dodatkowo nie przekształca bezpośrednio dużych ilości ksylozy do etanolu, lecz wykorzystuje ją jako źródło energii do wzrostu i rozmnażania się bez obecności tlenu. Zastępuje tym samym w procesie glukozę, co pozwala na efektywniejsze jej wykorzystanie i zwiększenie współczynnika ilości otrzymanego etanolu.

Nowy szczep powstał poprzez wprowadzenie do komórek grzyba genu odpowiedzialnego za bardziej wydajne metabolizowanie ksylozy .

Hughes wyhodował 6 113 różnych szczepów drożdży, które zawierały obydwa geny metabolizowania ksylozy. Po przeprowadzeniu izolacji, odkrył siedem szczepów, które miały zdolność przekształcania ksylozy i glukozy równocześnie, bez dostępu tlenu. Jednakże, wyizolowane siedem szczepów drożdży charakteryzowały się niskim współczynnikiem przekształcania ksylozy do etanolu. Aby sprawdzić dlaczego tak się dzieje, Hughes przeprowadził dodatkowe badania i odkrył pięć kluczowych genów, które mają znaczący wpływ na wzrost komórek drożdżowych.


Źródło: www.sciencedaily.com
KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter