Rzecznik prasowy grupy twierdzi, że system może zostać wykorzystany do monitorowania produktu na obecność akrylamidu oraz pomiaru ilościowego.
Acrylamid jest potencjalnym kancerogenem powstającym podczas procesu pieczenia, opiekania oraz smażenia w głębokim oleju produktów zawierających skrobię. Opinia publiczna została zaalarmowana po raz pierwszy w roku 2002, kiedy szwedzcy naukowcy donieśli o nieoczekiwanie wysokim poziomie akrylamidu w pożywieniu bogatym w węglowodory, który wywoływał raka u szczurów laboratoryjnych. Akrylamid jest obecny w produktach takich jak chipsy, płatki zbożowe oraz chleb.
Pierwszym krokiem metody opracowanej przez CCFRA jest zmieszanie próbki pokarmu z rozpuszczalnikiem. Następnie, dodawany jest drugi rozpuszczalnik w celu oddzielenia tłuszczu, formującego oleistą warstwę. Akrylamid może być oddzielony od pozostałego ekstraktu za pomocą ciekłej chromatografii i skierowany do spektrometru masowego (MS).
W spektrometrze masowym następuje rozpad cząsteczek na mniejsze fragmenty, na podstawie których można wydedukować wyjściowy model molekuły. Za pomocą porównań z bazami danych można wykryć potencjalną obecność akrylamidu. Cała procedura zajmuje mniej niż pół godziny.
"Wytwórcy mogą podjąć próby dopasowania procesu produkcji lub/i surowców sprawdzając czy te zmiany wpływają na poziom akrylamidu w produkcie końcowym” – twierdzi rzecznik.
Ponad 200 projektów naukowych na całym świecie bada szkodliwe właściwości akrylamidu i pracuje nad znalezieniem składników zastępczych.
W zeszłym roku firma Novozymes wprowadziła na rynek produkt Acrylaway, asparaginazę, która przetwarza wolny akrylamid w aminokwas. Naukowcy z Chin zasugerowali, że ekstrakt z bambusa oraz z liści zielonej herbaty może zredukować poziom akrylamidu w jedzeniu gotowanym za pomocą mikrofali. Europejska konfederacja do spraw przemysłu spożywczego (Confederation of the Food and Drink Industries – CIAA) wydała serię dokumentów zawierających wskazówki dla wytwórców, które mogą pomóc w zmniejszeniu poziomu akrylamidu o nawet 80 %. Wśród zaleceń wymienia się między innymi blanszowanie produktów ziemniaczanych w mieszankach kwasowych i używanie pary wodnej podczas ostatniego kroku pieczenia.
Źródło: foodnavigator.com
KOMENTARZE