Nowy dokument Komisji Europejskiej dotyczący rozwoju energetyki wiatrowej z uwzględnieniem programu Natura 2000
Dokument Komisji Europejskiej stanowi, że odpowiednie usytuowanie i dobry projekt rozwoju energetyki wiatrowej nie stanowi zagrożenia dla różnorodności biologicznej. Dokument podkreśla także, że właściwie zaplanowana działalność wykorzystywania wiatru do produkcji energii może nie tylko zapobiec negatywnemu wpływowi na środowisko naturalne, ale także przyczynić się do ochrony różnorodności biologicznej.
EWEA podkreśla, że deweloperzy farm wiatrowych przed rozpoczęciem budowy są zobowiązani do określenia wielkości oddziaływania ich projektu na środowisko. Ponadto dyrektywy unijne w sprawie ochrony siedlisk zawierają istotne zabezpieczenia, które należy uwzględniać przy projektowaniu farm wiatrowych, tak aby zapewnić jak najmniejszy negatywny wpływ na obszar objęty programem Natura 2000. Wpływ elektrowni wiatrowych na ptaki, nietoperze i inne zwierzęta oraz ich siedliska jest wyjątkowo niski w porównaniu z wieloma innymi czynnikami związanymi z działalnością człowieka.
Natura 2000 to program tworzący ogólnoeuropejską sieć ok. 26 tys. miejsc w 27 krajach Unii Europejskiej, która zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, zapewnia że działalność człowieka m.in. działania w dziedzinie energetyki wiatrowej, nie wpływa negatywnie na integralność obszarów Natura 2000.
red. Marta Cipińska
KOMENTARZE