Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
NOWY CEL MOLEKULARNY / Utrzymanie zdrowej równowagi w mózgu
06.11.2008
Wyobraź sobie chaos jaki miałby miejsce w momencie, gdy wszystkie światła w mieście zmieniłyby się na czerwone. Podobna sytuacja może powstać w mózgu, który potrzebuje płynnego przepływu informacji do nauki i tworzenia wspomnień.
Najnowsze badania ujawniają w jaki sposób sygnały nerwowe przemieszczają się nierówno w przypadku nerwiakowłókniakowatości, najczęstszej przyczyny zaburzeń w nauce i poznawaniu u ludzi. Nerwiakowłókniakowatość zazwyczaj produkuje włókniste guzki we włóknach nerwowych, niektóre z tych guzków widoczne są na skórze. Powszechne powikłania to między innymi wysokie ciśnienie krwi, skrzywienie kręgosłupa oraz problemy z nauką, które często są powiązane z postrzeganiem wzajemnych relacji przestrzennych.

Choroba ta jest powodowana przez mutację genu nazwanego NF1, ale precyzyjny mechanizm prowadzący do problemów z nauką aż do teraz nie był znany. Badania prowadzono na myszach ze zmutowanym genem NF1. Na podstawie laboratoryjnego testu Morrisa wykorzystywanego do testowania zdolności zwierząt do zapamiętywania i nauki (ang. Morris water maze) naukowcy stwierdzili, iż myszy te miały problem z nauką. Poprzez badanie mózgów tych myszy naukowcy odkryli, że wadliwy gen hamuje neurony poprzez uwalnianie nadmiaru neurotransmitera GABA. Hipotetycznie wpływ neurotransmitera GABA na synapsy przyczynia się do problemów z uczeniem spowodowanym przez nerwiakowłókniakowatość. Pamięć jest składowana w mózgu poprzez subtelne zmiany w synapsach. Przywoływanie pamięci to reaktywowanie specyficznego zestawu synaps. Ale u myszy ze zmutowanym genem NF1 jest produkowane za dużo GABA, który nie pozwala synapsom na zmianę i proces poznawania jest zahamowany. Aby potwierdzić tą hipotezę naukowcy podali zmutowanym myszom pikrotoksynę, lek, który zwalcza działanie GABA. Odwraca to niezdolność do nauki. Jednak niemożliwym jest używanie pikrotoksyny w terapii dla ludzi ze względu na niebezpieczne efekty uboczne. Aczkolwiek poznanie tego mechanizmu (m.in. badaniom na myszach z użyciem pikrotoksyny) pozwali w przyszłości na stworzenie terapii leczniczych.


Katarzyna Wyborska
Sara Coelho, ScienceNOW Daily News, 30 October 2008
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter