Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
NOWY CEL MOLEKULARNY / Nowy czynnik przeciwdziałający angiogenezie przystosowany do aplikacji doustnej
30.04.2009
Amerykańscy naukowcy zmodyfikowali powszechnie wykorzystywany składnik leków przeciwdziałających angiogenezie w sposób umożliwiający podawanie środka doustnie, nazwanego teraz Lodami.


Modulacja angiogenezy, formowanie się naczyń krwionośnych jest jednym ze składowych terapii raka. TNP-470, analog fumagiliny (związku hamującego proliferację komórek śródbłonka), jest jednym z najszerzej stosowanych inhibitorów angiogenezy. Największym ograniczeniem tego środka jest krótki czas utrzymywania się tego związku w organizmie oraz niemożliwość udostępnienia go drogą doustną do organizmu, przez co konieczne są bardzo częste i pozajelitowe aplikacje środka. Nowa forma leku wyraża się w połaczeniu TNP-470 z PEG-PLA (monomethoxy-polyethylene glycol-polylactic acid) w celu utworzenia nanomiceli. Taka cząsteczka jest łatwo absorbowana przez przewód pokarmowy i selektywnie akumuluje się w obrębie nowotworu. W ten sposób poważnie redukuje wzrost guza bez powodowania upośledzeń umysłowych u myszy z rozwijającym się nowotworem. Podając lek doustnie, w pierwszej kolejności lek dociera do wątroby, zapobiegając przerzutom nowotworu w tym kierunku. Badania wprowadzają w ten sposób nowy lek przeciwdziałający angiogenezie, który jest nietoksyczny dla organizmu oraz może być stosowany w terapii w celu przeciwdziałania metastazie.

Źródło:Ofra Benny, Ofer Fainaru, Avner Adini, Flavia Cassiola, Lauren Bazinet, Irit Adini, Elke Pravda, Yaakov Nahmias, Samir Koirala, Gabriel Corfas, Robert J D'Amato & Judah Folkman; An orally delivered small-molecule formulation with antiangiogenic and anticancer activity; Nature Biotechnology 26, 799 - 807 (2008)
KOMENTARZE
Newsletter