Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
NOWY CEL MOLEKULARNY / Nowe możliwości w walce z alkoholizmem
18.03.2008
Najnowsze badania wykazały, że antagonista receptora neurokininy może być bardzo dobrym lekiem dla ludzi uzależnionych od alkoholu.


Alkoholizm jest dużym problemem społecznym, a walka z nim wciąż jest ogromnym wyzwaniem. Ciągle poszukuje się sposobu, by pomóc ludziom uzależnionym od alkoholu.

Od pewnego czasu wiadomo, że gdy człowiek zaczyna nadużywać alkoholu, pewne szlaki w mózgu sprzyjają dalszemu uzależnieniu. Okazuje się, że w ten proces w dużym stopniu zaangażowany jest receptor neurokininy (NK1R), który bierze również udział w odpowiedzi organizmu na stres.

Badania przedkliniczne pokazały, że zmodyfikowane genetycznie myszy (nieposiadające receptora neurokininy) wykazywały obniżone zainteresowanie dobrowolną konsumpcją alkoholu w porównaniu z myszami niemodyfikowanymi genetycznie. W innym eksperymencie myszom uzależnionym od alkoholu podawano antagonistę NK1R, co okazało się bardzo skuteczne – myszy zdecydowanie straciły zainteresowanie spożywaniem alkoholu. Badania mózgu myszy przy wykorzystaniu MRI potwierdziły, że antagonista NK1R działa w sposób korzystny.

Zatem wyniki badań są obiecujące, co wskazuje na to, że będą prowadzone dalsze testy z wykorzystaniem antagonisty NK1R, dzięki czemu być może uda się opracować skuteczny lek pomagający walczyć ludziom z alkoholizmem.

Źródło: George D.T. et al. „Neurokinin 1 Receptor Antagonism as a Possible Therapy for Alcoholism”, Science 14 March 2008: Vol. 319. no. 5869, pp. 1536 – 1539.
KOMENTARZE
Newsletter