Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
NOWY CEL MOLEKULARNY / Łamiąc kod ptasiej grypy
05.02.2008
Można powiedzieć, że amerykańskim naukowcom z Griffith University udało się złamać kod ptasiej grypy. Odkryli oni sposób na badanie jednego z najważniejszych białek wirusa H5N1 bez ryzyka infekcji.


Naukowcy opracowali nową technikę, dzięki której możliwe jest bezpieczne prowadzenie badań nad jednym z kluczowych białek znajdujących się na powierzchni wirusa H5N1 wywołującego ptasią grypę. Dzięki tej technice można bardzo szybko zidentyfikować wirusa H5N1 (oraz inne wirusy grypy), które mają zdolność rozpoznawania ludzkich receptorów, przez co są potencjalnie bardzo niebezpieczne – mogą łatwo powodować rozprzestrzenianie się epidemii. W opracowaniu nowej metody brali również udział naukowcy z Hong Kongu, którzy współpracowali z amerykańskimi badaczami. To właśnie oni znaleźli sposób na wszczepienie kluczowego białka wirusa do zupełnie niegroźnej cząsteczki udającej wirusa. O wiele łatwiej jest prowadzić badania nad białkiem, które znajduje się w otoczeniu przypominającym jego naturalne miejsce występowania. Można wówczas liczyć na to, że białko takie będzie działać tak, jak w przypadku, gdy jest połączone z prawdziwym wirusem.

Zatem stworzenie cząsteczki udającej wirusa („sztucznego wirusa”) pozwala naukowcom na pracę w bardziej komfortowych warunkach. Badania nad samym białkiem umieszczonym w niegroźnej cząsteczce nie muszą podlegać tak rygorystycznej kontroli jak badania z udziałem prawdziwego wirusa. Z całą pewnością są też znacznie bezpieczniejsze.

Nowa technika daje duże możliwości, jeśli chodzi o dalsze badania nad wirusem H5N1. Na pewno ułatwi pracę badaczom zajmującym się wirusem, a także naukowcom poszukującym nowych leków przeciwko ptasiej grypie.

Źródło: Haselhorst T., Garcia J., Islam T., Lai J.C.C., Rose F.J., Nicholls J.M., Peiris M., von Itzstein M., “Avian Influenza H5-Containing Virus-Like Particles (VLPs): Host-Cell Receptor Specificity by STD NMR Spectroscopy (p NA)”, Angewandte Chemie International Edition, Jan 29, 2008.

KOMENTARZE
Newsletter