Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
NOWY CEL MOLEKULARNY / Klon bakterii odpowiedzialny za legionelozę
11.02.2008
Badania opublikowane w Genome Research dają nowe spojrzenie na Legionellę pneumophilię, bakterię odpowiedzialną za większość przypadków legionelozy.
Artykuł ten zgłębia podłoże genetyczne L. pneumophilia, dostarcza informacji na temat ewolucji i rozwoju tego patogenu, a także opisuje rozpowszechniony na świecie epidemiczny klon bakterii.

Legioneloza charakteryzuje się ciężkim zapaleniem płuc i dotyka głównie osoby starsze,
a także te z osłabionym układem odporności. L. pneumophilia jest jednym z wielu gatunków z rodzaju Legionella. Występuje ona powszechnie w środowisku naturalnym oraz źródłach wody pitnej. Większość przypadków legionelozy (około 84%) spowodowanych jest jedną
z odmian tego gatunku, L. pneumophilia Sg1. Ostatnie prace sugerowały, że pomimo tego,
że  Sg1 jest odpowiedzialna za rozwój choroby, to stanowi ona zaledwie 30% występującej Legionelli.

Skoro rozpowszechnienie Sg1 w przypadkach legionelozy nie jest spowodowane dominacją w występowaniu, przyczyną musi być wyższa zjadliwość tego szczepu. W celu znalezienia przyczyny wyższej wirulencji Sg1 naukowcy przeprowadzili genetyczną analizę porównawczą. Otrzymali oni DNA Sg1 i innych izolatów, zawierające geny zjadliwości zmienne w różnych szczepach L. pneumophilia (znane oraz potencjalnie odpowiedzialne za zjadliwość). W ten sposób zanalizowano 217 szczepów L. pneumophilia oraz 32 szczepy innych Legionelli wyizolowanych z człowieka i środowiska.

W Sg1 stwierdzono powszechne występowanie grupy genów biosyntezy liposacharydów (LPS), niezależnie od zróżnicowania genetycznego. Wskazuje to na możliwość horyzontalnego przenoszenia tego zestawu genów pomiędzy szczepami. To właśnie LPS może być przyczyną powszechnego występowania Sg1 w chorobie. Liposacharydy są składnikiem ściany komórkowej i w normalnej sytuacji są rozpoznawane przez system immunologiczny, jednak wszelkie zmiany w strukturze LPS pozwalają bakterii na uniknięcie odpowiedzi immunologicznej gospodarza.

Dzięki badaniom udało się również zidentyfikować specyficzny klon Sg1, który występuje zarówno w przypadkach sporadycznych (lokalnych), jak i tych o zasięgu ogólnoświatowym. Identyfikacja tego klona stwarza możliwość badań w kierunku znalezienia genów odpowiedzialnych za interakcje z gospodarzem lub za przystosowywanie się bakterii do otaczającego środowiska.

Oprócz wglądu w genetyczne podłoże wirulencji Sg1, opisane badania mogą również prowadzić do rowinięcia nowych metod detekcji L. pneumophilia, która stanowi wysokie ryzyko w sici wodciągowej szpitali, a także innych potencjalnych miejscach infekcji tą bakterią.


Źródło: Cazalet, C., Jarraud, S., Ghavi-Helm, Y., Kunst, F., Glaser, P., Etienne, J., and Buchrieser; "C. Multi-genome analysis identifies a worldwide distributed epidemic Legionella pneumophila clone that emerged within a highly diverse species."; Genome Res. 2008, published online
KOMENTARZE
Newsletter