Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
NOWY CEL MOLEKULARNY / Etanercept- Potencjalny lek na chorobe Alzheimera
18.01.2008
TNF-alfa ( czynnik martwicy nowotworu, ang. tumor necrosis factor, kachektyna) jest jedną z głównych cytokin biorących udział w odpowiedzi zapalnej i immunologicznej.
Tradycyjne badania dotyczace TNF-alfa były skierowane na jego funkcje związane ze stanem zapalnym.

Aktualna wiedza i przeprowadzone badania kliniczne sugerują, że nadmiar czynnika TNF-alfa jest istotnie zaangażowany w patogenezie choroby Alzheimera.Dodatkowo TNF-alfa został ostanio odkryty jako przenośnik w tkance glejowej, który reguluje przewodnictwo synaptyczne w sieci neuronów. Wykazano także, że TNF-alfa  pośredniczy w zaklóceniach układu synaptycznego procesów pamięciowych, w które sa zaangażowane beta- amyloidy i i beta- amyloidowe oligomery. Szczególny związek pomiędzy stanem zapalnym i degeneracją neuronów jest związany z czynnikiem TNF-alfa, który powoduje wzrost ekpresji interleukiny-1 , która z kolei wpływa na wzrost produkcji prekursorów niezbędnych dla formowania blaszek amyloidowych(bedących fibrylarnymi skupieniami białka beta-amyloidu), splotów neurofibrylarnych i ciał Lewegy`ego a wiec struktur charakterystycznych dla zmian degeneracyjnych tkanki nerwowej u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Ostatnie dane wskazują, że TNF-alfa jest jednym z niewielu przenośników w tkance glejowej wpływających na przewodnictwo synaptyczne. Kompleksy te oddziaływują na układ nerwowy co sugeruje, że manipulacja poziomem tej cytokiny może odgrywać istotny wpływ na choroby charakteryzujące się aktywacją tkanki glejowej, synaptyczną dysfunkcją badź stanem zapalnym ze zmienionym poziomem cytokiny.

Efektywność Etanercept, biologicznego antagonisty TNF-alfa, badano podając bezpośrednio do rdzenia kręgowego podczas leczenia choroby Alzheimera przez okres sześciu miesięcy. Wyniki przeprowadzonych doświadczeń przedstawiają szczegółowo gwałtowną poprawę u pacjentów cierpiących na chorobe Alzheimera, której efekty są już widoczne w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut po podaniu leku. Ze względu na niemożliwość dużych molekuł takich jak etanercept do przekroczenia bariery krew-mózg po podaniu drogą tradycyjną, jest bardziej prawdopodobne, że bezpośredni system zaproponowany przez nukowców przyczynił się do efektywności leczenia.

Jak dotąd FDA zatwierdziło Enetracept-inhibitor TNF-alfa jako lek stosowany w chorobie reumatycznego artretyzmu i innych także chorób skolerowanych z chorobą zapalną. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na możliwość jego zastosowania u pacjentów z chorobą Alzheimera, u których wykryto trwałą poprawe po podaniu leku. Wyniki przeprowadzonych doświadczeń dostarczają inspiracji dla dalszych badań nad przewodnictwem synaptycznym w tkace glejowej związanych z TNF-alfa w chorobie Alzheimera.


Źródło:Rapid cognitive improvement in Alzheimer's disease following perispinal etanercept administration
Edward L. Tobinick  and Hyman Gross Journal of Neuroinflammation 2008, 5:2doi:10.1186/1742-2094-5-2,9 January 2008
Perispinal etanercept: Potential as an Alzheimer therapeutic
W. Sue T. Griffin Journal of Neuroinflammation 2008, 5:3doi:10.1186/1742-2094-5-3

 

 

 

 

 
KOMENTARZE
news

<Marzec 2022>

pnwtśrczptsbnd
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter