Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
NOWY CEL MMOLEKULARNY / Bisfenol A może przyczyniać się do raka piersi
09.04.2008
Bisfenol A (BPA) jest powszechnie występującym związkiem chemicznym, na działanie którego większość z nas jest narażona w każdej chwili.
Znaleziono go w wielu plastikowych butelkach na wodę, w plastikowych butelkach dla dzieci, w puszkach na żywność, ale także w szczeliwie stosowanym przez dentystów do ochrony zębów.

Badania, przeprowadzone przez naukowców z California Pacific Medical Center Reaserch Institute, polegały na pobraniu próbek nierakowatych komórek (biopsja aspiracyjna) od kobiet z wysokim ryzykiem raka piersi. Kultury komórek poddano działaniu BPA w laboratorium i analizowano pod kątem zmian w sposobie ekspresji genów w komórkach. Przebadano w tych komórkach 40000 genów i zanotowano znaczny wzrost ekspresji genów odpowiedzialnych za podział komórki, wzrost metabolizmu komórki oraz wzrost odporności na leki, które zabijają komórki rakowe bądź zapobiegają ich rozwojowi. U 95% przebadanych osób znaleziono ślady BPA w moczu. Dodatkowo badania wykazały większe stężenie BPA we krwi u kobiet niż u mężczyzn, oraz większe stężenie u dzieci niż u dorosłych. BPA ma charakter kancerogenny i oprócz tego, że podnosi ryzyko raka piersi i prostaty, także zmniejsza liczbę plemników oraz oddziałuje negatywnie na system immunologiczny.

Źródło: „Bisphenol A induces a profile of tumor aggressiveness in high-risk cells from breast cancer patients” Sanaz H. Dirkee, Junhee Seok, Stacy Champion, Aejaz Sayeed, Michael Mindrinos, Wenzhong Xiao, Ronald W. Davis , William Goodson
Cancer Research 2008 68:2076-2080

KOMENTARZE
Newsletter