Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe zastosowanie Viagry
25.05.2007
Według najnowszych badań, ta mała niebieska pigułka zatwierdzona jako lek stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji, może pewnego dnia okazać się sposobem na złagodzenie skutków zmian stref czasowych dla ogromnej rzeszy ludzi podróżującej po świecie.


Zespół nagłej zmiany strefy czasowej (ang. jetlag) wpływa na komunikację między światłoczułymi komórkami siatkówki oka, a podwzgórzem łączącym układ nerwowy i hormonalny, gdzie znajduje się także ośrodek snu i czuwania. Zmiana strefy czasowej wymaga zatem dostosowania się do innego cyklu dobowego, a to w większości przypadków zajmuje ludziom nawet kilka dni.

Sildenafil, aktywny składnik Viagry, powstrzymuje rozkład cGMP przekaźnika, który bierze udział w odpowiedzi organizmu na bodźce świetlne. Naukowcy przypuszczają zatem, że podwyższenie poziomu cGMP zwiększy wrażliwość na światło w cyklu dobowym, skutkiem czego będzie szybsza adaptacja do zmian światła.

Badania przeprowadzone na chomikach, którym podawano dawki sildenafilu wykazały, że przywykły one do 6 godzinnej zmiany, odpowiadającej przelotowi z Paryża do Nowego Jorku już po 8 dniach. Natomiast chomikom z grupy kontrolnej zajęło to 12 dni. Powrót zwierząt do codziennej aktywności był oceniany, kiedy rozpoczynały bieg w obrotowym kole w swoich klatkach. Zwiększenie dawki leku skracało okres adaptacji do 6 dni, ale wywoływało również erekcje. W podwzgórzach chomików otrzymujących sildenafil stwierdzono 2 razy większe stężenie cGMP w porównaniu do tych, które go nie dostały.

Diego Golombek z Uniwersytetu w Buenos Aires podkreśla, że należy przeprowadzić kolejne badania, aby sprawdzić jaki jest wpływ sildenafilu u osobników płci żeńskiej, a także myszy, u których funkcjonowanie dobowego cyklu jest lepiej poznane. Jeśli niepożądane efekty nie zostaną zaobserwowane, rozpoczną się próby kliniczne z udziałem ludzi, co będzie wymagało jednak bardzo dużego zaangażowania, gdyż mogą one obejmować zarówno laboratoryjne symulacje, jak i przeloty długiego dystansu.

 

Źródło: www.sciam.com

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter