Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe projekty rozporządzeń w sprawie biopaliw
29.07.2009
Ważne minimum 3 lata świadectwa jakości biokomponentów zostaną wkrótce zastąpione obowiązującymi tylko rok certyfikatami jakości.
Pojawił się projekt Rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie trybu wydawania certyfikatów jakości biokomponentów przez akredytowane jednostki certyfikujące. Zastąpi ono Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 stycznia 2006 r. w sprawie trybu wydawania świadectw jakości biokomponentów i trybu orzekania w sprawach jakości biokomponentów przez akredytowane jednostki certyfikacyjne oraz akredytowane laboratoria badawcze (Dz. U. nr 2 poz. 13).

Główne różnice dotyczą zamiany świadectw jakości, których termin ważności nie mógł być krótszy niż 3 lata i nie dłuższy niż 5 lat. Zastąpią je roczne certyfikaty jakości. Ministerstwo tłumaczy, że skrócenie czasu ważności dokumentu związane jest z możliwością weryfikacji warunków organizacyjno-technicznych u producenta lub wytwórcy. Dodatkowo wytwórca lub producent biokomponentów będzie musiał odtąd wystąpić z wnioskiem do uprawnionego, akredytowanego laboratorium badawczego o pobranie próbki do badań jakości przez pracownika tej jednostki.

Wprowadzenie zmian wiąże się również z ujednoliceniem nazewnictwa, które będzie takie samo, jak przyjęte w ustawie o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

Opracowano także projekt Rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie sposobu oznakowania dystrybutorów używanych na stacjach paliwowych i stacjach zakładowych do biopaliw ciekłych. Dotychczasowe uregulowania prawne dotyczyły tylko estrów metylowych kwasów tłuszczowych. Projektowane zmiany obejmą wszystkie rodzaje biokomponentów i biopaliw ciekłych stanowiących samoistne paliwa.

Znak informacyjny na dystrybutorach zostanie powiększony z 50 do 60 mm. Natomiast pistolety nalewcze oznaczone będą znakiem w kształcie koła o minimalnej średnicy 40 mm.
KOMENTARZE
Newsletter