Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe lekarstwo może przywrócić możliwość życia w społeczeństwie chorym na schizofrenię
10.12.2007
Schizofrenia to ciężka choroba, której symptomami są m.in. halucynacje i urojenia. Chorzy wycofują się z życia społecznego, tracą chęć do działania, ich emocje stają się przytępione i mają problem z wyrażaniem emocji.
Choroba ta dotyka 1 procent ludzkości, nie ma na nią lekarstwa. Objawowo chorobę leczy się psychofarmaceutykami. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj około dwudziestego roku życia i w wielu przypadkach całkowicie odsuwają pacjentów od normalnego funkcjonowania w pracy czy tez w szkole.


Leczenie osób chorych na schizofrenią rzadko kiedy dotyka problemu życia społecznego chorych, dlatego tak potrzebne są nowego rodzaju leki. Johan Rung, farmakolog, jest w trakcie badań nad dwoma potencjalnym lekarstwami OSU6162 i ACR16. Podczas przeprowadzanego doświadczenia szczury zostały poddane działaniu leków wywołujących, podobny do ludzkiej schizofrenii, stan psychiczny, który spowodował u tych zwierząt wycofanie się z życia socjalnego. Kiedy myszom podano dwa w/w potencjalne leki, prawidłowe zachowanie społeczne wróciło. To dowodzi wyraźnie, że OSU6162 i ACR16 mogą przynieść ulgę pacjentom chorym na schizofrenię, wpływając na unormowanie ich życia wśród innych ludzi, i jednocześnie regulując inne symptomy chorobowe. W porównaniu z innymi farmaceutykami , które tylko redukują sygnalizację dopaminergiczą w mózgu, dwie nowe substancje zdają się mieć możliwość zarówno redukcji jak i wzbudzania sygnału, w zależności od okoliczności. Ta właściwość może być znacząca w leczeniu schizofrenii. Różne grupy symptomów mogą być powiązane zarówno z podwyższaniem jak i osłabianiem sygnału dopaminergicznego w różnych partiach mózgu.
Wiele lat upłynie zanim lekarz będzie mógł przepisać nowy środek dla sowich pacjentów. Badania na pacjentach leku ACR16 dopiero się rozpoczęły, podobnie jak z substancją OSU6162, testowaną na niewielkiej liczbie chorych, jednak optymistyczny jest fakt, że dotychczasowe wyniku są naprawdę obiecujące.

Źródło: www.sciencedaily.com
KOMENTARZE
Newsletter