Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe konkursy NCN – SONATINA i małe granty
Narodowe Centrum Nauki doprecyzowuje obecnie zasady dwóch nowych konkursów. Są to SONATINA, która zastąpi dotychczasowy konkurs ministerialny Iuventus Plus oraz "małe granty" dla młodych naukowców, czyli wsparcie krótkoterminowych badań dla osób, które nie korzystały wcześniej ze środków z NCN.

 

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, trwają obecnie prace nad uruchomieniem dwóch nowych konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki.

Konkurs SONATINA zastąpi program Iuventus Plus, którego aktualna tura jest obecnie na drugim etapie oceny wniosków. Iuventus Plus adresowany był do młodych naukowców, w rozumieniu art. 2 ust. 19 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620 oraz z  2015 r. poz. 249), czyli osób prowadzących działalność badawczo-rozwojową do 35. roku życia, które są ponadto autorami publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych. Maksymalna kwota finansowania to 300 000 zł na okres do 36 miesięcy. Konkurs w nowej odsłonie – jako SONATINA - dołączy do rodziny projektów NCN SONATA i SONATA BIS, stanowiąc propozycję dla najmłodszych wnioskodawców ze stopniem doktora, to jest do 3 lat po doktoracie. W odróżnieniu od konkursu Iuventus Plus, SONATINA nie będzie zatem dedykowana dla doktorantów. Środki będą mogły być przeznaczone na finansowanie etatów badawczych oraz krótkoterminowych (3-6 miesięcy) staży zagranicznych. Nowy konkurs - mimo iż finansowaniem z NCN objęte są przede wszystkim badania podstawowe - ma zachować aplikacyjny charakter obecny w programie Iuventus Plus. Pierwsza edycja konkursu ma być ogłoszona jeszcze w tym roku i rozstrzygnięta w 2017 r.

Kolejna propozycja ma zapełnić lukę w finansowaniu istotnych potrzeb naukowych o niższym budżecie i krótszym czasie trwania niż „duże” projekty. Będą to tak zwane „małe granty” przeznaczone dla osób, które nie kierowały wcześniej projektami z NCN. W ramach małych grantów możliwe będzie uzyskanie finansowania na badania wstępne, badania pilotażowe, kwerendy biblioteczne i archiwalne lub wyjazdy konferencyjne bądź szkoleniowe. Kwota finansowania w wysokości od 5 000 do 50 000 tys. zł przyznawana będzie na okres do 12 miesięcy. Adresatami konkursu będą badacze, których staż naukowy jest nie dłuższy niż 12 lat po uzyskaniu stopnia doktora. Istotną nowością będzie ciągły nabór wniosków. Celem inicjatywy, oprócz odpowiedzi na bieżące potrzeby naukowe młodych badaczy (w tym doktorantów) jest włączenie dużej grupy naukowców w system grantowy, co może ułatwić późniejszą realizację „dużych” projektów. Szczegóły zasad finansowania małych grantów mają  być znane w ciągu najbliższego miesiąca.

Jak myślicie, czy "małe granty" będą się cieszyły dużym powodzeniem? Czyich wniosków możemy się na pewno spodziewać?

KOMENTARZE
news

<Maj 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter