Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowa technologia produkcji metanolu z gliceryny
07.11.2008
Brytyjskie przedsiębiorstwo Isis Innovation, współpracujące w zakresie transferu technologii z University of Oxford, ogłosiło nową metodę produkcji metanolu, opracowaną przez naukowców z Wydziału Chemii University of Oxford.
Wykorzystuje ona jako surowiec glicerynę – produkt uboczny powstający w czasie produkcji biodiesla.

Obecnie 90% metanolu jest otrzymywane z gazu ziemnego. Technologia opracowana przez brytyjskich naukowców umożliwia wykorzystanie alternatywnych surowców i uniezależnienie produkcji od paliw kopalnych.

„Przekształcamy materiał odpadowy, glicerynę, bezpośrednio w wartościowy i użyteczny produkt – metanol” – stwierdził Edman Tsang, ekspert w dziedzinie nowych materiałów katalitycznych, główny autor nowego rozwiązania.

„W USA co roku blisko 350 tysięcy ton gliceryny jest spalanych. Przekształcenie takiej ilości surowca w metanol pozwoliłoby na otrzymanie łatwego w transporcie nośnika energii. Stwarza to również nowe możliwości inwestycyjne w sektorze biopaliw” – dodaje Tsang.

Metanol może być stosowany jako samoistne paliwo lub wykorzystywany przez zakłady wytwarzające biodiesel. Jest on również surowcem o szerokim zastosowaniu w chemii przemysłowej. Zaletą nowej technologii jest fakt, że jest ona bezpośrednia – nie wymaga wieloetapowych i kosztownych reakcji, a ponadto zachodzi przy relatywnie niskich temperaturach i wartościach ciśnienia – 1000 st. C, 20 bar.

W warunkach przemysłowych zapewnienie wysokich wartości temperatury oraz ciśnienia jest czynnikiem najbardziej energochłonnym i w największym stopniu warunkującym koszty procesu.

Gliceryna jest głównym produktem ubocznym w produkcji biodiesla oraz innych gałęziach przemysłu chemicznego. Na każde 9 kg przetwarzanego oleju roślinnego wytwarzany jest 1 kg gliceryny. Wprawdzie gliceryna znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym i kosmetycznym, nie istnieje jednak popyt na wielką skalę na ten surowiec. Do tej pory nieznane były żadne metody przekształcania gliceryny w metanol, które byłyby wartościowe z punktu widzenia zastosowania przemysłowego.


Marcin Kubiak
źródło: Biofuels International
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter