Agregacja beta-amyloidów w struktury włókienkowe i blaszki wypełniające neurony jest neurotoksyczna - splątki neurofibrylarne blokują transport aksonalny, zaś blaszki starcze aktywują reaktywny mikroglej, co prowadzi do powstawania procesów zapalnych oraz stresu oksydacyjnego - ma to bezpośredni związek z rozwojem choroby Alzheimera. Istnieje już kilka metod pozwalających na wykrywanie takich blaszek, jednak jak do tej pory żadna nie była w stanie wykryć bardzo wczesnego stadium tworzenia blaszki - włókien. Odkrycie to ma potencjalnie duże znaczenie, ponieważ około 55% z 18 milionów osób cierpiących na otępienie ma chorobę Alzheimera, a liczba ta ma wzrosnąć według szacunków do ponad 34 milionów ludzi w 2050 roku.
Nowa metoda wykorzystuje elektorforezę kapilarną do oddzielenia włókien w blaszce w obecności tioflawiny T (ThT). Tht jest następnie wykrywana przy pomocy fluorescencji indukowanej laserem (LIF): świeci słabo w nieobecności włókien amyloidowych i dużo mocniej po związaniu do struktury włókien.
Metoda ta ma zastosowanie w badaniach nad inhibitorami agregacji beta-amyloidów, potencjalnymi lekami na chorobę Alzheimera. Grupa z University of Tokyo badała skuteczność trzech inhibitorów: melatoniny, daunomycyny i 3-IPA. Pomiar z zastosowaniem Tht trwał 5 minut, a najbardziej skuteczna okazała się daunomycyna.
Ta szybka i skuteczna metoda zostanie opublikowana w najnowszym wydaniu Analytical Chemistry.
Źródło: www.drugresearcher.com
KOMENTARZE