Nowa metoda leczenia idiopatycznego kataru
Chroniczny katar jest dolegliwością dotykającą około 20% populacji. Zjawisko to może mieć różnorodną etiologię - wyróżnia się katar alergiczny, infekcyjny oraz katar idiopatyczny (IR), którego przyczyny nie są do końca sprecyzowane.
Zespół naukowców z Göttingen (Niemcy) opracował metodę nieinwazyjnego leczenia idiopatycznego kataru z wykorzystaniem toksyny botulinowej typu A (BTA, botulinum toxin type A). Botulina jest neurotoksyną blokującą uwalnianie acetylocholiny z presynaptycznych zakończeń nerwów do połączeń mięśniowych i gruczołowych i jest powszechnie stosowana w otorynolaryngologii. Toksynę botulinową stosuje się obecnie jako alternatywę leków sterydowych w terapii kataru alergicznego oraz idiopatycznego w postaci zastrzyków do śluzówki nosa, czego skutkiem jest ograniczenie nadprodukcji wydzieliny z nosa przez okres około 8 tygodni. Naukowcy z Göttingen zaproponowali nieinwazyjną metodę z wykorzystaniem gąbki poliwinylowej (PVA) nasączonej botuliną, którą umieszcza się w otworach nosowych na około 30 minut. Wyznacznikiem skuteczności terapii była subiektywna ocena pacjentów.
Badanie wykazało, że u części badanych, w porównaniu z grupą stosującą placebo, wystąpiła znaczna poprawa i ograniczenie nadprodukcji wydzieliny. Nie odnotowano jednak poprawy w grupie pacjentów, którzy już wcześniej nie wykazywali odpowiedzi na tradycyjną, iniekcyjną terapię botulinową – wskazuje to na konieczność dalszego poszukiwania skutecznych leków na tę przykrą dolegliwość.
Źródło: Minimally invasive application of botulinum toxin A in patients with idiopathic rhinitis, Head & Face Medicine 5:18, 16 October 2009.
KOMENTARZE