Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowa generacja probiotyków?
28.08.2009
Prebiotyczny cukier – ksyloza - może wpływać na procesy fizologiczne bakterii. Najnowsze wyniki badań angielskich uczonych to ważny krok do otrzymania nowej generacji pro- i prebiotyków.
Innowacyjna metoda skupia się wokół wykorzystania genetycznie modyfikowanej bakterii Bacteroides ovatus oraz ksylozy - cukru naturalnie występującego w korze drzew. Takie połączenie pobudza wzrost drobnoustroju oraz produkcję specyficznego białka, stymulującego układ immunologiczny jelit.

Nowe badania dowodzą, że zmienione szczepy bakteryjne dały pozytywny rezultat w terapii zapalenia jelita grubego u zwierząt, jednej z wielu form chorób odpornościowych.

Według profesora Simona Carding’a, autora badań, mikroorganizm ten ma potencjalne właściwości probiotyczne i możliwe jest późniejsze wykorzystanie go jako dodatków do żywności. Ksylan, roślinny polisacharyd, który aktywuje i reguluje szczepy bakteryjne, znajdujące się w jelitach, jest prebiotykiem, z powodzeniem wykorzystywanym w Japonii jako suplement występujący w żywności.

Prof. Carding, który jest pracownikiem Institute of Food Research and the University of East Anglia Medical School, mówi, że należy rozważyć wykorzystanie ksylanu, odkąd znany jest jego pobudzający efekt jaki wywiera na szczepy Bacteroides ovatus.

Takie wnioski prowadzą do poszukiwania możliwości zastosowania ksylanu w dodatkach do żywności.


Źródło: www.nutraingredients.com
KOMENTARZE
Newsletter