Niższe koszty biopaliw dzięki wyższym temperaturom ich produkcji?
Naukowcy z Uniwersytetu w Michiganie odkryli nowy sposób produkcji biopaliwa na bazie glonów. Polega on na wykorzystaniu wysokiej temperatury w celu polepszenia wydajności tego procesu.
Obecne metody do produkcji „zielonego” paliwa polegają na przetwarzaniu specjalnych typów alg o wysokiej zawartości ropy naftowej. Są one wstępnie suszone w celu ekstrakcji tej ropy z wnętrza ich komórek. Naukowcy natomiast postanowili obejść te dwa ograniczenia. Wykorzystując autoklaw można będzie stosować glony zawierające mniejszą ilość ropy naftowej oraz ominąć etap wstępnego suszenia.
Praca autoklawu polega na ogrzewaniu glonów do temperatury 300 stopni Celsjusza, w wyniku czego tworzy się charakterystyczna „zupa” z tych roślin. Podczas wysokich temperatur i w podwyższonym ciśnieniu komórki algi rozpadają się, a tym samym na zewnątrz wychodzi naturalna ropa naftowa. Składniki tej substancji ( białka i węglowodany) z kolei są wykorzystywane do produkcji paliw. W trakcie gotowania przez 30-60 minut wytwarza się surowa ropa naftowa, która następnie może być wykorzystana do produkcji „zielonego” paliwa.
KOMENTARZE