Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Niewystarczające dowody wpływu barwników spożywczych na nadpobudliwość u dzieci
26.03.2008
Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) za nierozstrzygającą uznał pracę badawczą stawiająca tezę, że za nadpobudliwość u dzieci winę ponosi mieszanina barwników spożywczych.


Badania były prowadzone przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu w Southampton na zlecenie brytyjskiej agencji do spraw norm żywieniowych, Food Standards Agency (FSA) . Dowiodły one, że niektóre mieszanki sztucznych barwników spożywczych w połączeniu z powszechnie stosowanym jako konserwant benzoesanem sodu mogą niekorzystnie oddziaływać na zachowanie niektórych dzieci.

Jednak po zakończeniu badań EFSA stwierdziła, że wyniki stanowią "ograniczone dowody na to, że testowane mieszaniny dodatków nieznacznie oddziaływały na aktywność i skupienie uwagi u niektórych dzieci". Ponadto zaobserwowane efekty nie były spójne z dwoma grupami wiekowymi biorącymi udział w badaniu, czyli grupy 153 dzieci w wieku 3 lat oraz grupy 144 dzieci w wieku od 8 do 9 lat.

Eksperci z EFSA, zaznaczają również, że z powodu wykorzystania dodatków do żywności w postaci mieszanin nie ma możliwości określenia które konkretnie dodatki odpowiedzialne są za wystąpienie zaobserwowanych skutków. Niejasne jest też znaczenie tych wyników. Nie wiadomo bowiem czy zaobserwowane niewielkie zmiany w skupieniu uwagi i aktywności będą miały jakikolwiek wpływ na naukę w szkole czy inne czynności intelektualne.

Dlatego też EFSA nie wykorzysta wniosków badań jako podstawy do zmiany wielkości dopuszczalnego dziennego spożycia (ADI) tych dodatków.

Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton zapowiadają dalsze badania w tym kierunku, motywowani sumiennym przeanalizowaniem dotychczasowych wyników przez EFSA.

EFSA poinformowała, że aktualnie wznowiła ocenę bezpieczeństwa wszystkich dopuszczonych w Unii Europejskiej barwników spożywczych w oparciu o analizę indywidualnych przypadków. Ocena ta uwzględnia barwniki badane w Southampton. Do końca bieżącego roku przyjęte mają zostać opinie dotyczące niektórych z przedmiotowych barwników, między innymi czerwieni Allura.

Źródło: CORDIS
KOMENTARZE
Newsletter