Jednak po zakończeniu badań EFSA stwierdziła, że wyniki stanowią "ograniczone dowody na to, że testowane mieszaniny dodatków nieznacznie oddziaływały na aktywność i skupienie uwagi u niektórych dzieci". Ponadto zaobserwowane efekty nie były spójne z dwoma grupami wiekowymi biorącymi udział w badaniu, czyli grupy 153 dzieci w wieku 3 lat oraz grupy 144 dzieci w wieku od 8 do 9 lat.
Eksperci z EFSA, zaznaczają również, że z powodu wykorzystania dodatków do żywności w postaci mieszanin nie ma możliwości określenia które konkretnie dodatki odpowiedzialne są za wystąpienie zaobserwowanych skutków. Niejasne jest też znaczenie tych wyników. Nie wiadomo bowiem czy zaobserwowane niewielkie zmiany w skupieniu uwagi i aktywności będą miały jakikolwiek wpływ na naukę w szkole czy inne czynności intelektualne.
Dlatego też EFSA nie wykorzysta wniosków badań jako podstawy do zmiany wielkości dopuszczalnego dziennego spożycia (ADI) tych dodatków.
Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton zapowiadają dalsze badania w tym kierunku, motywowani sumiennym przeanalizowaniem dotychczasowych wyników przez EFSA.
EFSA poinformowała, że aktualnie wznowiła ocenę bezpieczeństwa wszystkich dopuszczonych w Unii Europejskiej barwników spożywczych w oparciu o analizę indywidualnych przypadków. Ocena ta uwzględnia barwniki badane w Southampton. Do końca bieżącego roku przyjęte mają zostać opinie dotyczące niektórych z przedmiotowych barwników, między innymi czerwieni Allura.
Źródło: CORDIS
KOMENTARZE