Zasady respektowane przez firmę Kellog’s odnoszą się do podawania konsumentowi informacji mających na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia otyłości, takich jak prezentowanie w reklamach porcji o odpowiednich rozmiarach czy umiarkowanego podejścia do konsumpcji żywności jako takiej. Reklamy żywności powinny też propagować aktywny styl życia.
Zgodnie z informacjami podanymi w The Financial Times, przestrzeganie podpisanej umowy będzie monitorowane przez niezależne organizacje. The Financial Times nazwał zobowiązanie „pierwszym poważnym wysiłkiem ze strony producentów żywności skierowanym przeciwko jednej z przyczyn dziecięcej otyłości”.
Rzecznik prasowy CIAA (Confederation of the Food and Drink Industries of the EU) wskazał, że już w 2004 roku organizacja podjęła w tej dziedzinie pewne wysiłki, zaadoptowane przez niektórych producentów. Zdaniem CIAA, przemysł spożywczy zademonstrował poważne podejście do zwalczania problemu otyłości.
Do akcji skierowanych w tym kierunku należy między innymi projekt dobrowolnego umieszczania na etykietach produktów informacji o zalecanej ilości dziennego spożycia określonych grup substancji spożywczych (GDAs). Takie wiadomości zamieszcza obecnie wielu producentów. CIAA podejmuje także wysiłki związane z edukacją konsumenta i próbami zmiany nawyków żywieniowych społeczeństwa. Grupa walcząca z problemem otyłości (The International Obesity taskforce) sformułowała zbiór zasad dotyczących kontroli i zredukowania ilości reklam jedzenia i picia skierowanych do dzieci, znany jako Sydney Principals.
W Wielkiej Brytanii, pierwsze zaostrzenia przepisów dotyczące reklam produktów typu HFSS (od angielskiego high fat sugar salt – o wysokiej zawartości tłuszczu, cukru i soli) weszły w życie pierwszego kwietnia bieżącego. Reklamy HFSS nie mogą być nadawane w czasie programów przeznaczonych dla dzieci. Zakaz ma zostać rozszerzony na dzieci i młodzież do szesnastego roku życia w styczniu 2008.
Źródło: foodnavigator.com
KOMENTARZE