Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Naukowcy z UE zamierzają opracować szczepionkę przeciwko malarii
30.01.2007
Sieć europejskich naukowców otrzymała od UE 2,4 miliona euro na realizację badań nad szczepionką przeciwko malarii. Obecnie nie ma licencjonowanej szczepionki na tę chorobę, choć istnieje kilka potencjalnych szczepionek na różnych etapach opracowania.


Projekt nosi nazwę "Badania przedkliniczne w kierunku opracowania przystępnej cenowo, bezpiecznej i skutecznej dwuskładnikowej pediatrycznej szczepionki przeciwko malarii". Projekt jest koordynowany przez holenderską firmę biotechnologiczną Crucell i będzie trwał trzy lata.

Partnerzy projektu zamierzają przeprowadzić próby przedkliniczne szczepionki, w których szczepionka przeciwko gruźlicy BCG zostanie wykorzystana jako wektor antygenu malarii. Szczepionka BCG już teraz jest podawana dzieciom zaraz po urodzeniu, jako część harmonogramu szczepień w Afryce, dlatego zdaniem naukowców połączenie tych dwóch szczepionek jest bardzo rozsądnym wyjściem.

W toku realizacji projektu partnerzy przeprowadzą badania na zwierzętach w celu sprawdzenia skuteczności szczepionki i określenia najlepszej dawki.

Crucell pracuje również nad inną metodą rozwiązania problemu szczepionki przeciwko malarii, opartą na wprowadzeniu części pasożytów malarii do wirusa, który przenosi szczepionkę do organizmu. Ta metoda, powstała we współpracy z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia, znajduje się na znacznie bardziej zaawansowanym etapie opracowywania, ponieważ osiągnęła już fazę prób klinicznych.

Malaria wywoływana jest przez pasożyta o nazwie Plasmodium, przenoszonego przez komary z rodzaju Anopheles. Jej objawy to m.in. gorączka, bóle głowy i wymioty. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia malaria jest przyczyną ponad 300 milionów ostrych stanów chorobowych oraz co najmniej miliona zgonów każdego roku. Większość zgonów dotyczy małych dzieci zamieszkujących Afrykę Subsaharyjską.

W ciągu lat pasożyt malarii wytworzył większą oporność na leki mające go zwalczać, a komary Anopheles stały się odporne na wiele środków owadobójczych, co sprawia, że poszukiwanie szczepionki na tę chorobę zyskuje jeszcze większe znaczenie.

Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.crucell.com

Oprac. J.G.
na podst. CORDIS
KOMENTARZE
Newsletter