Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
NASA potwierdza teorię “pięciu sekund”
NASA potwierdza teorię “pięciu sekund”
Ręka w górę ten, kto chociaż raz nie krzyknął “pięciu sekund nie leżało!”, podnosząc upuszczony cukierek. Nie wstydźcie się! Wyniki badań naukowców z Aston University School of Life and Health Sciences wskazują na to, że prawie 90% z nas tak robi. Naukowcy z NASA stwierdzili, że ktoś wreszcie musi wypowiedzieć się na temat tej teorii…

 

Istnieje teoria, według której na upuszczone na podłogę jedzenie nie dostaną się bakterie, jeżeli podniesiemy je przed upływem pięciu sekund. Naukowcy z NASA, Mark Rober i Mike Meacham, postanowili skomentować tę powtarzaną przez wszystkich regułę w programie “The Quick and the Curious”.

Według nich mamy tak naprawdę 30 sekund na podniesienie jedzenia, chociaż ten przedział czasowy zależy od kilku czynników. Przeciętna bakteria porusza się bowiem bardzo wolno - średnio z prędkością 0,00072405 km/h. Gdy jednak jedzenie upadnie na ziemię, pewna liczba bakterii przejdzie na nie w sposób natychmiastowy. Porównując ich ilość na wilgotnym produkcie leżącym 3 sekundy i ponad 30 sekund okaże się, że po dłuższym czasie jest ich prawie 10 razy więcej. Pośród nich znajdziemy wtedy Escherichia coli, Listeria monocytogenes oraz Salmonella, dla których wilgotne środowisko jest idealne do dalszego rozwoju. Reasumując, im bardziej suchy jest przysmak oraz podłoże, tym więcej czasu mamy na podniesienie smakołyku.

2014 roku profesor mikrobiologii Anthony Hilton wraz ze studentami ostatniego roku Wydziału Biologii Uniwersytetu Aston w Wielkiej Brytanii analizowali proces przejścia bakterii Escherichia coli oraz Staphylococcus aureus na upuszczone pożywienie. Doświadczenie przeprowadzono z wykorzystaniem różnych typów podłoża (np. powierzchnia wyłożona płytkami czy dywan). Do eksperymentów wykorzystane zostały różne produkty spożywcze (tost, makaron, ciastko i lepki cukierek). Zawartość bakterii była mierzona po trzech i trzydziestu sekundach.

Jak można było się domyśleć - rodzaj podłoża ma wielkie znaczenie. Włókna dywanu okazały się znacznie zmniejszać powierzchnię styku podłoża z leżącym na nim jedzeniem, a tym samym ograniczać ilość bakterii, które mogą przejść na pożywienie.

Profesor Hilton postanowił również przeprowadzić ankietę, sprawdzając ile osób wierzy w zasadę “5 sekund”. Okazało się, że prawie 90% ankietowanych nie ma problemu ze zjedzeniem pożywienia, które wcześniej upadło na podłogę. Okazało się również, że kobiety są mniej skłonne do marnotrawstwa jedzenia.

Wniosek jest taki, że niektóre miejskie legendy nie są wyssane z palca. Minęło trochę więcej niż 5 sekund? Dzięki rzetelnej pracy naukowców już wiemy, że jedzenie nadal nie musi się zmarnować.

 

KOMENTARZE
Newsletter