Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
NASA chce wyprodukować biopaliwo na orbicie
24.08.2009
Naukowcy z NASA pracują nad nowym, bionanotechnologicznym rozwiązaniem problemu przetwarzania niejadalnych części roślinnych w cukry proste.
Idea zrodziła się, gdy naukowcy z NASA zastanawiali się co zrobić z odpadami organicznymi powstającymi w czasie długich misji kosmicznych. Na orbicie hodowane są rośliny, które zaopatrują kosmonautów w żywność oraz tlen, ale jednocześnie powodują kumulację niejadalnych elementów takich jak łodygi i liście.

Grupa naukowców, włączając w to ludzi z NASA, chce znaleźć sposób, aby przekształcić te odpady w użyteczne dobra takie jak biopaliwo, chemikalia, a nawet z powrotem w żywność bezpośrednio podczas misji kosmicznej.

W naturze odpady roślinne, zbudowane głównie z celulozy (wielocukier), są trawione przez kompleksy enzymów zwane cellulosomami. Badacze zgłębiając naturę ich działania i naśladując ją, stworzyli sztuczny zespół enzymów o takich samych funkcjach. Jest to pierwszy krok w celu stworzenia specyficznych preparatów, które będą programowane do bardziej skomplikowanych procesów. Będą wręcz ‘szyte na miarę’, aby przekształcać nie tylko czystą celulozę, ale również biomasę pochodząca z różnych źródeł.

Zredukowanie cukrów złożonych do cukrów prostych stwarza nowy potencjał do produkcji biopaliw. Zastosowanie tego procesu zwiększa ilość i dostępność substratu, którego bakterie potrzebują do wyprodukowania bioetanolu.

Gdy uda się wdrożyć pomysł NASA w życie i będzie on opłacalny ekonomicznie, prawdopodobnie zostanie opatentowany. Firmy wytwarzające biopaliwa zapewne będą zainteresowane produktem, dzięki któremu wydajność biomasy znacznie wzrośnie. Zawartość celulozy w roślinach wacha się między 45 a 90% i jest ogromnym magazynem niewykorzystanej energii.


Źródło: www.cleantech.com
KOMENTARZE
Newsletter