Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nanocząsteczki złota do walki z opornymi bakteriami
12.12.2007
Coraz więcej bakterii jest opornych na stosowane przez nas antybiotyki. W walce z tymi drobnoustrojami może pomóc nanotechnologia.


Nanocząsteczki złota kierowane do patogennych bakterii skutecznie zwalczają mikroorganizmy oporne na działanie powszechnie stosowanych antybiotyków. Zostało to udowodnione przez amerykańskich naukowców.  Do nanocząsteczek przyłączono najpierw kowalencyjnie pierwszorzędowe przeciwciała skierowane przeciwko patogennym, Gram-ujemnym bakteriom z gatunku Pseudomonas aeruginosa. Takie nanocząsteczki przyłączały się następnie do powierzchni komórek bakteryjnych. Gdy tak przygotowaną próbkę naświetlano promieniowaniem podczerwonym, następowało niszczenie komórek bakteryjnych. Wcześniej prowadzono eksperymenty, które polegały na wprowadzaniu do roztworu zawierającego komórki bakteryjne nanocząsteczki srebra, które dobrze wiązały się do powierzchni komórek, jednak ich zastosowanie jest ograniczone, ponieważ są one toksyczne również w stosunku do ludzkich komórek. Dlatego właśnie o wiele lepszym pomysłem jest wykorzystanie nanocząsteczek złota, które w porównaniu z nanocząsteczkami srebra są fotostabilne, nietoksyczne i mogą się organizować w warstwy. Ponadto pochłaniają promieniowanie podczerwone i mogą je dalej przekazywać do otoczenia. Zatem gdy są przyłączone do komórek bakteryjnych, przekazują takie promieniowanie tym komórkom, co powoduje nieodwracalne uszkodzenie bakterii. Jednak badania wykazały, że wprowadzenie nanocząsteczek do roztworu zawierającego komórki bakteryjne, nie powodowało zahamowania wzrostu bakterii. Działo się tak prawdopodobnie dlatego, że nanocząsteczki złota nie wiązały się do komórek bakteryjnych. Dlatego właśnie konieczne było przyłączenie do nanocząsteczek przeciwciał skierowanych przeciwko bakteriom. Opisane powyżej badania pokazały, że można efektywnie walczyć z opornymi bakteriami.

Źródło: Norman R. S. et al. “Targeted Photothermal Lysis of the Pathogenic Bacteria, Pseudomonas aeruginosa, with Gold Nanorods”, Nano Lett. Dec. 7, 2007.

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter