Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w sprawie importu ryżu GM
15.02.2008
Komisja Europejska zamierza wprowadzić nadzwyczajne środku bezpieczeństwa, aby zapobiec zanieczyszczeniu produktów zawierających ryż przez nielegalny materiał GM z Chin.


Wysiłki zminimalizowania problemu w kraju producenta (Chin) okazały się nieefektywne. Ryż zanieczyszczony GMO Bt63, który jest nielegalny zarówno w UE, jak i w Chinach, został zidentyfikowany we wrześniu 2006 w produktach importowanych z Chin, a będących w sprzedaży na terenie krajów członkowskich UE.

Władze chińskie zapowiedziały wprowadzenie środków mających zlikwidować problem w roku 2007. Miały być to między innymi testy prowadzone przez oficjalne organy państwowe. Mimo to, obecność materiału zawierającego Bt63 była nadal wykrywana na terenie niektórych państw w ubiegłym roku.

Organy Komisji Europejskiej głosowały w tym tygodniu za wprowadzeniem nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa jeszcze przed 15 kwietnia w przypadków partii towarów wyznaczonych w specjalnym aneksie do decyzji. Decyzja ma zostać zrewidowana po upływie sześciu miesięcy.

Wybrane partie towarów mają być testowane za pomocą określonych metod przez oficjalne laboratorium lub ośrodek posiadający państwową akredytację.
 
Chiny nie dostarczyły Komisji Europejskiej żądanych próbek ani protokołu wykrywania materiału GM, uniemożliwiając tym samym jego legalizację.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, Chiny mają zapewnić import wolnych od Bt63 dostaw. Władze krajów członkowskich mają być z kolei odpowiedzialne za kontrolę importu na swoich granicach i zapobieganie pojawieniu się na rynku produktów zanieczyszczonych przez Bt63.
 
Kraje członkowskie mogą przeprowadzać także kontrole produktów już obecnych na rynku. Także firmy importujące produkty zawierające ryż mają być odpowiedzialne za bezpieczeństwo sprowadzanego materiału.

Źródło: foodnavigator.com
KOMENTARZE
Newsletter