Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Na tropie poważnej choroby cytrusów
17.08.2009
Bakteria powodująca zielenienie cytrusów została zsekwencjonowana. Jest to ważny krok w stronę rozpoczęcia procesu tworzenia roślin modyfikowanych genetycznie odpornych na tę chorobę.
HLB (Huanglongbing z chińskiego Zaraza Zielonego Smoka)- zielenienie cytrusów to choroba wywoływana przez bakterie Candidatus Liberibacter asiaticus i przenoszona jest przez mszyce. HLB zdążyło już dotknąć wiele upraw w USA, Brazylii, Arabii oraz w krajach Azji i Afryki. Nie jest znana do tej pory żadna skuteczna metoda zapobiegania tej chorobie. Dotyka ona wszystkie rodzaje drzew cytrusowych i ostatecznie może powodować ich śmierć.

Prognozy są niepokojące. Już w tym roku zbiory owoców spadły z 170 milionów do 159,6 miliona skrzynek w porównaniu z zeszłym rokiem na samej tylko Florydzie. Dopiero w sierpniu będzie wiadomo, ile dokładnie akrów upraw zostało zniszczone. Przedsiębiorcy są przerażeni, dlatego wykładają wielomilionowe środki, aby przezwyciężyć plagę.
Intensywne badania w stanach rozpoczęły się dopiero po tym, jak choroba przeniosła się do USA w 2005 wraz z przejściem kilku huraganów. Do tej pory stosowano pestycydy zabijające szkodniki, zapobiegawcze doglądanie upraw oraz natychmiastowe usuwanie zainfekowanych drzew.

Przy pomocy sprzętu opatentowanego przez korporację Pressure BioSciences naukowcy z trzech niezależnych grup badawczych w USDA (U.S. Departament of Agriculture) odkryli sekwencję DNA bakterii powodującej zielenienie cytrusów. Dzięki temu stworzenie roślin odpornych na HLB staje się coraz bliższe. Istotne w procesie sekwencjonowania DNA było użycie PTC (pressure cycling technology) z Pressure BioSciences. Sprzęt ten przyśpiesza znacznie proces selekcjonowania DNA z bakterii. Wydajność metody PTC jest co najmniej 10 razy większa niż w przypadku innych metod ekstrakcji.

Grupa naukowców powołana w USDA zajmuje się nie tylko bakteriami HLB, ale także badaniem innych patogenów atakujący uprawy roślin. Dzięki ich odkryciom będzie możliwe zapobieganie chorobom oraz szkodnikom innych roślin uprawnych takich jak truskawki, groszek, pszenica, soczewica, jęczmień oraz rzepak.

Żródło: meeting.apsnet.org, innovations-report.com
KOMENTARZE
Newsletter