Muszle krewetek katalizatorem w produkcji biopaliw
Wkrótce produkcja biodiesla może stać się tańsza, a przede wszystkim przyjazna środowisku. A wszystko to za sprawą niepozornych owoców morza - krewetek.
Proces jego otrzymywania polega na częściowym zwęgleniu pancerzyków krewetek w temperaturze 450 oC, zadaniu produktu fluorkiem potasu (25% wag.) i aktywowaniu w temperaturze 250 oC. Gotowa substancja ma wysoką aktywność katalityczną oraz dobrą termiczną i chemiczną stabilność.
Biodiesel otrzymywany jest za pomocą transestryfikacji olejów roślinnych bądź tłuszczy zwierzęcych z metanolem. Dlatego też właściwości badanego katalizatora oceniano stosując do reakcji olej rzepakowy.
Udowodniono, że najwyższy stopień konwersji (89,1%) można osiągnąć prowadząc reakcję przez 3 godziny w temperaturze 65 oC, przy użyciu około 2,5% wag. badanego katalizatora i stosunku oleju rzepakowego do metanolu 9:1. Przetworzenie substratów zachodzi o wiele szybciej niż stosowanymi do tej pory katalizatorami.
Wykorzystywane dotychczas jednorodne, mocne zasady bądź kwasy mają trzy podstawowe wady: nie mogą być odzyskane po procesie, wymagają neutralizacji, a następnie oddzielenia od fazy estrowej. Jest to, między innymi, przyczyną powstawania dużej ilości odpadów.
Pancerzyki krewetek pomogą zaoszczędzić wodę, a co za tym idzie zmniejszyć ilość wytwarzanych ścieków. Są również łatwo dostępne, tanie, biodegradowalne i przyjazne dla środowiska. Wyprodukowany z nich czynnik przyspieszający jest heterogenny, dzięki czemu można go łatwo odfiltrować i użyć ponownie. To niewątpliwe zalety zarówno ze względów finansowych, jak i z punktu widzenia ochrony środowiska.
Źródło: Xinsheng Zheng, Linguo Yang, Aiqing Zhang, “Shrimp Shell Catalyst for Biodiesel Production” Journal of American Chemical Society.
KOMENTARZE