Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
MIT opracowuje sztuczne naczynia krwionośne
27.12.2007
Naukowcy z Massachusetts Institute Of Technology odkryli sposób uformowania struktury przypominającej rurę, która mogłaby pewnego dnia służyc jako małe naczynie krwionośne.
Naukowcy odkryli, że mogą kontrolować rozwój komórek poprzez hodowanie ich na powierzchniach owzorcowanych nano-skalą. Nowe naczynia krwionośne mogłyby być kiedyś przetransplantowane do tkanek nerki, wątroby, serca, czy tez innych organów, które wymagaja dużej ilości naczyń, ze względu na funkcje transportową gazów, produktów przemiany materii, składników odżywczych z i do komórek.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani tą pracą”- mówi Robert Langer, profesor z MIT i autor badań. „To daje nowy sposób wytwarzania systemów bazujących na nano-skali, które mamy nadzieję okażą się nowym sposobem na wytworzenie pewnego dnia tkanek ludzkiego organizmu.” Badania skupiaja sie na naczyniach krwionośnych, kapilarach, najważniejszej części układu krążenia. Naukowcy stworzyli powierzchnię, która działa jako forma dla wzrostu rurek kapilar zorientowanych w konkretnym kierunku. Naukowcy zbudowali taka formę używając mikro-maszyn z Draper Laboratory w Cambridge. Zwykle taka technologia jest używana do tworzenia urządzeń w mikroskali, ale zaadoptowano ją do tworzenia nano-wzorów z substratów sylikonowo-elastomerowych. Powierzchnia jest pokryta grzbietami i bruzdami, które kierują wzrostem komórek. Komórki znane jako EPC, komórki progenitorowe śródbłonka, nie tylko wydłużają się zgodnie z kierunkiem bruzd, ale także porządkują się wzdłuż nich. W odróznieniu od komórek wzrastających na płaskich powierzchniach, które tworzą sieć kapilar ciągnącą się w przypadkowych kierunkach, komórki rosnące na nano-ścieżkach tworzą kapilary w kierunku określonym przez badaczy. Sadzą oni, iż ta technika zadziała lepiej na komórkach EPC, ponieważ są one niedojrzałe. Wcześniejsze próby z innymi rodzajami komórek, w tym także z dojrzałymi komórkami nabłonka, nie miały takiej możliwości. Wzrost komórek na takich powierzchniach pozwala na znacznie większy stopień kontroli nad wynikami niż klasyczna inżynieria tkankowa, ze swym traktowaniem komórek rozmaitymi czynnikami wzrostu i nadzieją, że użyteczny rodzaj tkanki zostanie wytworzony. Następnym krokiem jest implantacja takich kapilar do tkanek zywego organizmu i próba zintegrowania ich z tkanką.

Źródło:Massachusetts Institute Of Technology, Anne Trafton, News Office
KOMENTARZE
Newsletter