Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mirosław Borucki Prezes Zarządu D.B.B. Green Energy S.A. o inwestycji w energię odnawialną
25.07.2011

 

22 lipca 2011 roku na rynku NewConnectzadebiutowałaspółka D.B.B. Green EnergyS.A..Jaki jest profil działalności tej innowacyjnej firmy?

Mirosław Borucki Prezes Zarządu D.B.B. Green Energy S.A. - Spółka DBB Green Energy ma plany zrealizować ambicje inwestorów związane z zieloną energia oraz ekologia. Jestem przekonany, że zastosowanie naszego urządzenia przyniesie oczyszczalniom znaczne korzyści, dla nas zyski i sukces ekologiczny. Zajmujemy się projektami ekologicznymi związanymi z ochroną środowiska, ale także projektami, które w efekcie przynoszą redukcję emisji CO2. Chcemy być postrzegani nie tylko jako spółka, która osiąga sukcesy gospodarcze, ale także jako spółka wpływająca na sytuacje ekologiczne. Mamy świadomość, ze kończą się zasoby węgla kamiennego, gazu i ropy naftowej. Swoją działalność kierujemy więc na produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej w tym także Polska, zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia udziału energii odnawialnej o 20%. Są to bardzo ambitne plany, które jako spółka współrealizujemy w oczyszczalniach ścieków.

DBB Green Energy powstała w połowie 2010 roku, więc można powiedzieć, ze jest klasycznym start-upem. Jej założyciele wnieśli do niej olbrzymie doświadczenie zdobyte podczas realizacji projektów redukujących emisję CO2 do atmosfery i ich certyfikacją oraz innowacyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w oczyszczalniach ścieków.

Jaki produkt stawia D.B.B. Green Energy ponad konkurencją?

Mirosław Borucki - Nasz spółka jest producentem urządzenia hydrodynamiczna wytwornica kawitacji, służącego do dezintegracji osadów nadmiernych w oczyszczalniach ścieków. Jest to urządzenie unikatowe na skalę europejską, a może nawet na skalę światową. Konstrukcja tego urządzenia została zgłoszona do urzędu patentowego i podlega ochronie prawnej już od 2007 roku. Spółka ma podpisana umowę z twórcami wynalazku i ma zagwarantowane prawo pierwokupu oraz prawo do dystrybucji i produkcji tego urządzenia. Hydrodynamiczna wytwornica kawitacji to innowacja na rynku. Wykorzystujemy tutaj zjawisko kawitacji do dezintegracji osadów w oczyszczalniach ścieków, z którymi w żaden inny sposób nie można sobie poradzić. Implozja będąca wynikiem kawitacji rozbija struktury mikroorganizmów znajdujących się w cieczy poddawanej oczyszczeniu. Wytwornica kawitacji nie wymaga szczególnych warunków eksploatacji, a jej dozór ogranicza się do standardowej kontroli parametrów pracy w tych samych cyklach dozorowych, co inne współpracujące z nią urządzenia. Przegląd techniczny przewidziany jest raz na kwartał, a samo urządzenie jest konstrukcyjnie przygotowane do szybkiej wymiany modułu dezintegrującego. Instalacja hydrodynamicznej wytwornicy kawitacji w ciąg technologiczny oczyszczalni nie wymaga kosztownej inwestycji to kolejny atut naszego urządzenia.

Jakie korzyści płyną do oczyszczalni z zastosowania wytwornicy kawitacji?

Mirosław Borucki - Korzyści to przede wszystkim podniesienie wydajności i zwiększenie efektywności oczyszczania. Poprzez zastosowanie naszego urządzenia skracamy czas przebywania substratów w komorach fermentacyjnych z 28 do 21 dni, co bezpośrednio przekłada się na możliwości zwiększenia przepustowości oczyszczalni. Ma to ogromne znaczenie gdyż dzięki temu oczyszczalnia może znacznie poszerzyć liczbę swoich odbiorców. Redukcja kosztów i wywozu osadu to następny efekt działania naszego urządzenia. Po zmianie materii organicznej w biogaz, mniej osadów trafia na laguny i wysypiska. Biorąc pod uwagę, że utylizacja jednej tony osadów kształtuje się na poziomie 100-200zł, w związku z tym mamy tu do czynienia z dużymi oszczędnościami. Najbardziej spektakularną cechą naszego urządzenia jest zwiększenie produkcji biogazu o 25-30%, a nawet więcej. To może powodować, ze oczyszczalnie pod względem energetycznym staną się samowystarczalne. Z uwagi na specyfikę procesu oczyszczania ścieków, najbardziej optymalnym środowiskiem pracy hydrodynamicznej wytwornicy kawitacji są oczyszczalnie biologiczne. Największą efektywność uzyskuje się z instalacji urządzenia w ciągu osadu nadmiernego, przed stabilizacją beztlenową. Hydrodynamiczna wytwornica kawitacji powstała przy udziale Uczelnianego Centrum Badawczego Energetyki i Ochrony Środowiska Politechniki Warszawskiej. To, że nasze urządzenie jest potrzebne i spełnia pokładane w nich oczekiwania, wiemy z wielu rekomendacji.

DBB Green Energy w początkowym okresie skoncentrowała się w poszukiwaniu potencjalnych klientów gotowych kupić nasze urządzenie. Ponieważ mamy tu do czynienia z technologią innowacyjną, spółka dostosowała działania do możliwości finansowych klientów. Oprócz zakupu urządzenie proponujemy partnerom wynajem długoterminowy. Całość tego projektu poddajemy certyfikacji w zakresie redukcji CO2. Uważamy, że taki model biznesowy, ze oczyszczalnie ścieków nie ponoszą żadnych operacji finansowych jest korzystny dla każdej ze stron.

Jak wygląda sytuacja na rynku oczyszczalni ścieków i jak w nim plasuje się DBB Green Energy?

Mirosław Borucki - Obserwujemy w ostatnim czasie wzrost inwestycji w nowe oczyszczalnie ścieków i modernizację starych. Wszystkie oczyszczalnie zwracają szczególną uwagę na aspekt ekonomiczny, w który mi wpisujemy się doskonale. Funkcjonujących w Polsce oczyszczalni komunalnych jest ok. 3tys, przemysłowych 360, z czego te, które posiadają instalacje do odbioru biogazu jest ok. 300. Biorąc pod uwagę, ze każda oczyszczalnia może posiadać kilka niezależnych linii technologicznych, można przyjąć, że niektóre oczyszczalnie będą zainteresowane zakupem większej ilości urządzeń. Jest to więc bardzo duży rynek. Interesuje nas w tym zakresie także rynek niemiecki i francuski. W naszej opinii nie mamy konkurencji zwłaszcza jeśli chodzi o parametry urządzenia, a mówię o dezintegracji osadu wobec ilości energii włożonej w proces. Nasze urządzenie potrzebuje 6kW energii do tego, aby móc zdezintegrować w sposób zadawalający osad pochodzący z oczyszczalni. (inne urządzenia wymagają min. 21kW energii).

W jaki sposób firma osiągnie planowane wyniki finansowe?

Mirosław Borucki - Mamy trzy strumienie przodów pochodzących ze sprzedaży i wynajmu urządzeń oraz ze sprzedaży energii i redukcji limitów CO2. Nasza technologia jest wykorzystywania do celów uzyskiwania energii ze źródeł energii odnawialnej. Zielone i fioletowe certyfikaty także będą stanowiły nasz przychód. Planujemy sprzedaż od 6 do 8 urządzeń w 2011 roku. Ta ilość pozwoli nam na realizacje celów o wartości 6,5mln zł. W 2012 roku planujemy sprzedaż 12 urządzeń i zysk 10mln zł.

Red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter