Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Metody utrwalania żywności
11.04.2011

 

Praktycznie każdy produkt, który trafia na półki sklepowe musi zostać uprzednio zakonserwowany. Konieczność takiego traktowania żywności jest podyktowana rozwojem cywilizacji oraz przyrostem naturalnym mieszkańców globu.  Dostarczanie świeżej oraz zdrowej żywności w ostatnich kilkudziesięciu latach stało się poważnym problemem.

 

 Do  konwencjonalnych metod utrwalania żywności zaliczają się następujące zabiegi pasteryzacja ,wysoka temperatura , sterylizacja oraz stosowanie chemicznych konserwantów. Konwencjonalne metody cieszyły się dużym uznaniem do wczesnych lat 80 tych. Obecnie konsumenci przykładają większą wagę do jakości i walorów odżywczych spożywanych produktów. Większa świadomość społeczeństwa jest wynikiem coraz częstszego spożywania żywności naturalnej i jak najmniej przetworzonej. Obecnie panujące pro zdrowotne trendy żywieniowe zmuszają do poszukiwania nowoczesnych metod utrwalania produktów . W poszukiwaniu dróg spełnienia tych społecznych oczekiwań opracowano szereg termicznych i nietermicznych metod utrwalania żywności, zapewniających wymagane przepisami standardy jej bezpieczeństwa.

Zabiegi mniej drastyczne od tych , które są klasyfikowane jako konwencjonalne nie zawsze są skuteczne. Drobnoustroje posiadają cechę, która umożliwia im adaptacje oraz zdolność przeżycia w warunkach mniej korzystnych od tych wymaganych.  W toku ewolucji nauczyły się wykorzystywać zmieniające się środowisko do przetrwania oraz rozwoju. Nowoczesne zabiegi, które gwarantują niszczenie bakterii i ich przetrwalników to przede wszystkim wysokie ciśnienie hydrostatyczne, pulsujące pole elektryczne i promieniowanie jonizujące.

Techniki zaliczane do niekonwencjonalnych obecnie są stosowane w praktyce.

Wysokie ciśnienie hydrostatyczne

Komórki drobnoustrojów w tej metodzie poddawane są działaniu wysokiego ciśnienia. Cały proces odbywa się w komorach wypełnionych wodą.  Produkty zawierające drobnoustroje po zadziałaniu wysokim ciśnieniem zmniejszają swoją objętość. Zwiększa się również temperatura. Wszystkie zachodzące w trakcie procesu zmiany nie mają charakteru trwałego dlatego też po ustąpieniu ciśnienia objętość oraz temperatura wracają do normy.  Cały proces skutecznie niszczy drobnoustroje . Skuteczność opisanej metody zależy również od morfologii i szczepu bakterii. W trakcie badań ustalono że ziarniaki są  bardziej oporne na działanie ciśnienia niż pałeczki, bakterie Gram –ujemnie są bardziej wrażliwe na działanie ciśnienia od Gram dodatnich.

 

Pulsujące pole elektryczne (PPE)

 

Metoda ta polega na poddaniu żywności krótkotrwałym impulsom elektrycznym o wysokiej intensywności powodując uszkodzenie błon komórkowych bakterii. Jeśli wytworzony potencjał osiągnie wartość 1V następuje uszkodzenie błon komórkowych. Następstwem tego uszkodzenia jest powstawanie transbłonowych przestworów czyli por. Pory zostają wypełnione roztworami białek oraz lipidów.  Im większy potencjał tym szybciej zachodzi destrukcja błony cytoplazmatycznej i śmierć komórki.

Opisane metody konserwacji żywności nie są stosowane na szeroką skalę w technologii wytwarzania żywności. Wynika to z ekonomicznych i technicznych ograniczeń metod. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem ograniczających stosowanie na szeroką skalę niekonwencjonalnego postępowania z żywnością jest brak zaufania konsumentów do innowacyjnych metod.

Red.Agata Bednarek
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter