Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lyrica został dopuszczony do stosowania w leczeniu uogólnionego zaburzenia lękowego (GAD) w Europie
13.04.2006
Komisja Europejska dopuściła preparat Lyrica (pregabalina) firmy Pfizer do stosowania w leczeniu uogólnionego zaburzenia lękowego (General Anxiety Disorder - GAD) u dorosłych.
Szacuje się, że w samej Unii Europejskiej choroba ta dotyka każdego roku prawie 12 milionów osób, jednak tylko u jednej trzeciej z nich zostaje właściwie zdiagnozowana, a jeszcze rzadziej - prawidłowo leczona.

Preparat Lyrica został dopuszczony do obrotu na podstawie pięciu randomizowanych, prowadzonych metodą podwójnie ślepej próby badań klinicznych, które objęły ponad 2 tys. pacjentów. Dane z łącznie pięciu prób prowadzonych pod kontrolą placebo wykazują, że Lyrica charakteryzuje się szybkim i trwałym działaniem w leczeniu GAD. Wykazano, że już w pierwszym tygodniu leczenia preparat Lyrica wykazuje istotną statystycznie skuteczność pod względem przynoszenia ulgi w objawach zarówno psychicznych, do których należą objawy: lęk, napięcie, zamartwianie się, jak i w zakresie objawów somatycznych, takich jak bóle głowy i mięśni. „GAD to znacznie więcej niż tylko zwykły lęk i niepokój odczuwany przez ludzi w momencie stresu. Jest to przewlekła, ciężka choroba, która może w znacznym stopniu zaburzać codzienne życie chorego. Pomimo to, wciąż nie jest odpowiednio leczona”, powiedział dr Stuart Montgomery, profesor psychiatrii w Imperial College School of Medicine, Uniwersytet w Londynie. "Wraz z udostępnieniem preparatu Lyrica uzyskaliśmy nową opcję terapeutyczną, która pomoże w łagodzeniu szeregu objawów psychicznych i somatycznych tego rozpowszechnionego schorzenia." Uogólnione zaburzenie lękowe, które według danych szacunkowych występuje u pięciu procent ludzi w jakimś momencie ich życia, jest przewlekłym zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się nadmiernym zamartwianiem się i napięciem psychicznym w związku ze zwykłymi zdarzeniami i problemami dnia codziennego. Objawy somatyczne obejmują trudności ze snem i uczucie zmęczenia, natomiast do objawów psychicznych należą trudności z koncentracją uwagi, drażliwość i niepokój. Uogólnione zaburzenie lękowe występuje ze zwiększoną częstością u osób cierpiących na inne choroby przewlekłe, zwłaszcza wiążące się ze stanami bólowymi. Bezpośrednie roczne koszty opieki zdrowotnej związane z GAD w Europie wynoszą około 1,5 miliarda USD. Lyrica jest ligandem receptorów alfa-2-delta. Działanie leku przypisuje się wyciszaniu nadmiernie pobudzonych neuronów. Najczęstsze działania niepożądane preparatu zgłaszane w trakcie badań klinicznych obejmowały zawroty głowy i senność; większość z nich wykazywała nasilenie łagodne lub umiarkowane i była na ogół zależna od dawki. W Stanach Zjednoczonych preparat Lyrica został dopuszczony do stosowania w leczeniu bólu w przebiegu obwodowej neuropatii cukrzycowej, neuralgii po przebytym półpaścu i jako lek wspomagający w częściowych napadach padaczkowych. Poza Stanami Zjednoczonymi lek Lyrica został dopuszczony w ponad 60 krajach do stosowania w różnych wskazaniach związanych z bólem neuropatycznym, w tym u osób z obwodowym bólem neuropatycznym, u osób z bólem neuropatycznym w przebiegu cukrzycy i po zachorowaniu na półpasiec oraz jako lek wspomagający w leczeniu padaczki.

KOMENTARZE
news

<Luty 2022>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
Newsletter