Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lewetyracetam ogranicza częstotliwość występowania napadów padaczki u pacjentom z guzami mózgu
16.05.2005
Lek przeciwpadaczkowy firmy UCB – Keppra® (lewetyracetam) znacząco zmniejsza częstotliwość występowania napadów padaczki i jest dobrze tolerowany przez pacjentów z guzami mózgu.
Tak wynika z badań, które zostały przedstawione na corocznym, 57 spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii (AAN) w Miami Beach, 9-16 kwietnia 2005.

Według danych epidemiologicznych występowanie padaczki u osób chorych na nowotwory mózgu jest bardzo częstym zjawiskiem. Epizody napadów występują nawet u 70% pacjentów. W wielu przypadkach skuteczność leczenia padaczki jest obniżona ze względu, że wiele tradycyjnych leków przeciwpadaczkowych wchodzi w liczne interakcje z lekami onkologicznymi. Stosowanie w terapii Keppry® - leku przeciwpadaczkowego nowej generacji, w sposób znaczący wpływa na ograniczenie napadów. Lewetyracetam wiąże się w komórkach mózgu człowieka ze specjalnym białkiem określanym symbolem SV2A. Białko to odgrywa prawdopodobnie kluczową rolę w procesie uwalniania substancji niezbędnych do prawidłowej pracy neuronów w mózgu i rdzeniu kręgowym. Keppra® jest bardzo dobrze tolerowana przez chorych. Jest to szczególne ważne u pacjentów poddawanych chemio- i sterydoterapii, ponieważ jednoczesne stosowanie leków przeciwnowotworowych z Kepprą® nie powoduje niekorzystnych interakcji i co za tym idzie obniżenia skuteczności terapii przeciwnowotworowej. Jak podano na spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii dzięki stosowaniu Keppry® u 60% pacjentów z guzami mózgu liczba napadów zmniejszyła się o ponad połowę, przy dobrej tolerancji leku. Keppra® pozwala na skuteczne leczenie padaczki, występujące u pacjentów z guzami mózgów. UCB jest światową firmą biotechnologiczną z centralą w Brukseli, w Belgii. UCB jest notowana na brukselskiej giełdzie Euronext i osiągnęła w 2004 roku obroty w wysokości 3,068 miliardów euro, zysk netto wyniósł 362 milionów euro. UCB specjalizuje się w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego, alergii i schorzeń oddechowych, chorób immunologicznych i układu odpornościowego oraz onkologii. Kluczowymi produktami UCB są: Keppra® (padaczka), Xyzal® i Zyrtec® (alergie), Nootropil® (regulacja funkcji komórek mózgu), Tussionex® (kaszel). UCB Pharma zatrudnia 8 300 osób w 100 krajach. W Polsce UCB jest obecna od ponad 30 lat, zatrudnia ponad 100 osób.

KOMENTARZE
Newsletter