Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Leki przeciw rakowi wytwarzane przez kurczaki
15.01.2007
Naukowcy, którzy stworzyli Dolly, pierwszą sklonowaną owcę, zaprojektowali genetycznie modyfikowane kurczaki, które mają wytwarzać leki przeciw nowotworom.


Badacze z Roslin Institute, niedaleko Edynburga, wyhodowali 500 genetycznie zmodyfikowanych kur i są coraz bliżej perspektywy masowej produkcji leków w kurzych jajach.

Do genomowego DNA kur rasy ISA Browns dodano ludzkie geny, które pozwalają na produkcję białek terapeutycznych, głównie przeciwciał. Te ludzkie białka są następnie wydzielane do białka kurzych jaj, z których mogą być łatwo ekstrahowane do produkcji leków.

Z białek jaj produkowanych przez zmodyfikowane kury, otrzymano duże ilości białek antyrakowych, które były zbliżone do tych potrzebnych do masowej produkcji.

Arian Transgenic Manufacturing jest wspólnym projektem Roslin Institute, biotechnologicznej firmy Viragen i brytyjskiej firmy Oxford BioMedica.

Jedna z linii kurczaków produkuje ludzki interferon przypominający lek szeroko stosowany  w leczeniu miażdżycy. Inna może produkować wersję przeciwciała firmy Viragen stworzonego do leczenia złośliwego nowotworu skóry, ale także potencjalnie artretyzmu.

Dr Karen Javis z Viragen, mówi: „Do tej pory wyhodowaliśmy pięć pokoleń kurczaków, wszystkie z nich produkują wysokoskoncentrowane leki. Jest to z pewnością obiecująca  nowa droga do produkcji specjalistycznych leków”.

Oprac.
Katarzyna Kopańska
Źródło: Word Pharmaceutical News
ww.scripnews.com.
KOMENTARZE
Newsletter