Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Legalnych oscypków jak na lekarstwo
07.05.2008
Zgodnie z wnioskiem certyfikacyjnym zatwierdzonym przez Unię Europejską, oscypek, jako produkt regionalny o zastrzeżonej nazwie, może być produkowany wyłącznie od maja do końca września.
W sprzedaży może być około miesiąc dłużej, czyli jeszcze w październiku. Zatem od maja można wytwarzać już tradycyjne góralskie oscypki. Problem w tym, że na razie legalnie produkuje je tylko jeden baca z Podhala.

Z tego też względu na targowiskach pojawiają się sery o nieco innym kształcie, wadze i zmienionej nazwie. Teraz widzimy pod Gubałówką „gołki”, „scypki”, „kozie” i inne, ale oscypków nie ma, bowiem sprzedawanie nielegalnie tego sera może być obciążone wysokimi karami pieniężnymi.

Jednak już cztery inne bacówki mają uprawnienia pozwalające na wyrób oscypków, a trzech kolejnych baców ubiega się o certyfikaty. Górale handlujący serami są niezadowoleni z takiego stanu rzeczy. Uważają bowiem, że kary 50 tysięcy złotych za handel oscypkami są absurdalne. Narzekają, że miało być lepiej, a jest jeszcze gorzej.
Starosta Tatrzański, Andrzej Gąsienica-Makowski mówi, że sery niespełniające unijnych wymogów nadal będą mogły być sprzedawane, ale pod inną nazwą. Ponadto ich producenci muszą spełnić wymogi inspekcji weterynaryjnej i sanepidu.

Komisja Europejska wydała decyzję o przyznaniu oscypkowi chronionej nazwy pochodzenia 20 lutego. Postanowienie weszło w życie 5 marca. Popularny góralski ser może być produkowany wyłącznie w niektórych gminach. W woj. śląskim w powiecie cieszyńskim jest to Istebna, w powiecie żywieckim: Milówka, Węgierska Górka, Rajcza, Jeleśnia, Koszarawa i Ujsoły. W woj. małopolskim prawo do produkowania oscypka mają mieszkańcy gmin w powiatach nowotarskim i tatrzańskim. W powiecie suskim są to gminy Zawoja i Bystra Sidzina, w powiecie limanowskim Niedźwiedź i część gminy Kamienica oraz sołectwa w gminie Mszana Dolna, Raba Niżna, Olszowka, Lubomierz, Łostówka i Łętowe. W powiecie nowosądeckim gminy: Piwniczna, Muszyna i Krynica.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce
KOMENTARZE
news

<Luty 2026>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
Newsletter