Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kwas liponowy i karnityna kontra cukrzyca
18.02.2008
Kombinacja kwasu liponowego oraz acetylo-L-karnityny może stymulować funkcjonowanie mitochondrium, energetycznego dostawcy komórki – sugerują wyniki badań nad cukrzycą i otyłością.


Naukowcy pracujący pod przewodnictwiem Jiankang Liu z Institute for Brain Aging and Dementia na Uniwersytecie Kalifornijskim donoszą, że wspomniane dwie substancje funkcjonują zależnie od siebie, czego wcześniej nie udało się dowieść.
 
"Silny efekt współdziałania został zaobserwowany w przypadku kombinacji kwasu liponowego z acetylo-L-karnityną w adipocytach (komórkach tłuszczowych) sugeruje, że te dwie substancje uzupełniają wzajemnie swoją funkcję w mitochondrialnym metabolizmie" stwierdzają autorzy w periodyku Diabetologia.

Naukowcy podkreślają, że kombinacja kwasu liponowego z acetylo-L-karnityną ma potencjalne zastosowanie w zwalczaniu cukrzycy i otyłości, a także może pomóc wyjaśnić wzajemne relacje między procesami zachodzącymi w mitochondriach.

Kwasowi liponowemu (LA) przypisuje się pozytywne działanie zdrowotne, takie jak korzystny wpływ na stan serca oraz arterii, a także układ odpornościowy. Udowodniono też, że wspomaga on utratę wagi. W przypadku karnityny sytuacja przedstawia się podobnie. Popularność karnityny w przemyśle suplementów diety mających wspomagać utratę wagi i wydajność sportowców nieustannie wzrasta. Trzy dostępne na światowym rynku formy to: L-karnityna (LCAR), acetylo-L-karnityna (ALCAR) oraz propionylo-L-karnityna (PLCAR). Nie ma dowodów na różnice w działaniu wymienionych form.

Badanie mierzyło aktywność mitochondrialną w adipocytach w obecności LA oraz/lub LCAR o stężeniu równym odpowiednio 0,1; 1 oraz 10 mikromoli na litr w ciągu 24 godzin. Mierzono masę mitochondriów oraz ich zużycie tlenu, a także inne czynniki. Liu i współpracownicy zaobserwowali wzrost masy, zużycia tlenu, ekspresji mitochondrialnego DNA oraz poziomu utleniania kwasów tłuszczowych w przypadku adipocytów z kombinacją LA oraz LCAR. W przypadku eksperymentów z tylko jednym ze substratów nie zaobserwowano widocznego efektu.

Następny krok badań będzie obejmował testowanie kombinacji LA/LCAR na zwierzętach, które nie wytwarzają insuliny. Pozwoli to na ocenę przydatności odkrycia w systemach in vivo.

Źródło: foodnavigator.com
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter