Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Komórki macierzyste pomocne w odbudowie mięśni
05.09.2007
Odkryto, że u dorosłych ludzi występuje unikalna populacja komórek macierzystych, z których mogą się wykształcić mięśnie.
Okazuje się, że mogą być one przydatne w leczeniu pacjentów po zawale serca, pacjentów z dystrofią mięśniową oraz innych z podobnymi uszkodzeniami mięśni.

Naukowcy z Pittsburga wyizolowali komórki macierzyste ze ścian naczyń krwionośnych, a dokładniej z warstwy środkowej, którą tworzą włókna mięśniowe gładkie i włókna sprężyste. Komórki te szybko się namnażały w warunkach laboratoryjnych i różnicowały w komórki mięśniowe, chrzęstne i komórki kości.

Odkrycie to jest przełomem - jak mówią naukowcy – gdyż niebawem zostanie dokładnie opracowana terapia wykorzystująca te komórki. Będzie ona polegała na pobraniu od pacjenta komórek macierzystych z naczyń krwionośnych i wszczepieniu ich (po uprzednim przygotowaniu) do uszkodzonych mięśni. Zabieg ten nie pociąga za sobą ryzyka, że organizm odrzuci taki przeszczep, ponieważ są to własne komórki pacjenta.

Podobne komórki macierzyste odkryto u myszy już 8 lat temu, kiedy poszukiwano leku na dystrofię mięśniową Duchenne`a. Gdy wszczepiono 1000 takich komórek myszy do mięśni szkieletowych, powstało z nich ok. 89 włókien mięśniowych. Ważne jest, że komórki te nie wykazują skłonności do tworzenia tkanki nowotworowej.

Wyniki badań wykonanych przez badaczy z Pittsburga opublikowano we wrześniowym wydaniu „Nature Biotechnology”.

Źródło: www.bio.com
KOMENTARZE
Newsletter