Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Komisja UE przyjęła nowe odmiany GMO
08.03.2010
2 marca br. Komisja Unii Europejskiej (KUE) oznajmiła, że 5 decyzji dotyczące autoryzacji nowych odmian genetycznie zmodyfikowanych roślin zostały rozpatrzone pozytywnie.
KUE na podstawie dokładnej analizy nowych odmian GMO, rozpoczętej jeszcze w 2003 r., oraz po rozpatrzeniu ciągle powtarzających się pozytywnych opiniach na ich temat, podjęła decyzję o przyjęciu ziemniaka Amflora. Jest to odmiana rośliny, która może być stosowana jako surowiec w przemyśle, np. papierowym. Takie innowacyjne rozwiązanie pozwoli na zoptymalizowanie procesu technologicznego oraz zaoszczędzi wykorzystanie energii, wody i odczynników chemicznych. Ponadto nowo zmodyfikowanego ziemniaka można używać jako substrat do produkcji pasz. Jednak pełne uprawnienia dla uprawy ta roślina nadal nie posiada. Dotychczas są prowadzone prace dotyczące jej autoryzacji.

Jednocześnie Komisja zaakceptowała jeszcze trzy odmiany kukurydzy transgenicznej: MON863xMON810, MON863xNK603, MON863xMON810xNK603. Są one dopuszczone do obrotu, lecz nie mogą być uprawiane. Więc wykorzystuje się je tylko do produkcji żywności, pasz, importu oraz przerobu. W oparciu na pozytywną charakterystykę z EFSA oraz przeprowadzone badania dotyczące procedur autoryzacji przewidziane w prawie unijnym te nowo zmodyfikowane odmiany kukurydzy otrzymały pełne poparcie ze strony KUE. Chociaż wcześniej krajom UE nie udało się osiągnąć jednomyślności na ten temat w Radzie, dlatego projekt został ponownie przekazany do Komisji UE.

Komisarz ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów John Dalli podsumował: „Odpowiedzialne innowacje stanowią myśl przewodnią mojej polityki, jeśli chodzi o nowe technologie. Po wyczerpującym przeglądzie dowodów naukowych wniosków autoryzacyjnych, stało się dla mnie jasne, że nie było żadnych nowych kwestii naukowych, które wymagałyby dalszej oceny. Wszystkie dane naukowe, w szczególności te dotyczące bezpieczeństwa, zostały bardzo szczegółowo ocenione. Każde opóźnienie było mówiąc wprost nieuzasadnione. Poprzez podjęcie tych decyzji Komisja Europejska wypełniła swoją rolę w sposób w pełni odpowiedzialny. Decyzje te zostały podjęte w oparciu o szereg pozytywnych ocen naukowych udowadniających ich bezpieczeństwo, podjętych przez ostatnie 5 lat przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Równocześnie pracujemy nad tym, w jaki sposób powiązać proces autoryzacji Komisji Europejskiej z wolnością krajów członkowskich podejmowania decyzji co do uprawy roślin transgenicznych”.


źródło: ec.europa.eu
KOMENTARZE
Newsletter