Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kenia rozpocznie produkcję biodiesla z jatrofy
18.08.2008
Kenia dołączyła do długiej listy krajów, które zamierzają produkować biodiesel z toksycznych, ale wartościowych pod względem energetycznym nasion jatrofy, rośliny naturalnie występującej w Ameryce Południowej.


Pięcioletni plan rozwoju przemysłu biopaliwowego w Kenii opiera się właśnie na jatrofie. Jego założeniem jest znaczne ograniczenie zależności energetycznej bez stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego. Plony uzyskane z jednego hektara plantacji jatrofy pozwalają wyprodukować około 1900 litrów paliwa - kilka razy więcej niż można uzyskać z jednego hektara roślin tradycyjnie stosowanych do wytwarzania biodiesla - na przykład soi, kukurydzy oraz - w warunkach europejskich - rzepaku.



Wyświetl większą mapę



Na obszarach wiejskich paliwo otrzymane z nasion jatrofy może być wykorzystane nie tylko do napędzania samochodów oraz maszyn rolniczych wyposażonych w silniki Diesla, ale również do spalania w lampach oraz do zasilania generatorów energii elektrycznej. Ponieważ jatrofa jest rośliną odporną na suszę i może być uprawiana na glebie, która nie nadaje się pod uprawy roślin spożywczych, nie musi ona konkurować o powierzchnię z rolnictwem spożywczym. W wielu regionach Kenii dotkniętych biedą, plantacje jatrofy mogą przyczynić się do polepszenia statusu materialnego miejscowej społeczności. Kolejną korzyścią, jaka płynie z upraw jatrofy, może być znaczne ograniczenie zjawiska wycinania lasów w niektórych regionach Kenii oraz jego konsekwencji.



Plantacja jatrofy

Jatrofa może osiągać ponad trzy metry wysokości i produkować owoce o wielkości odpowiadającej piłce golfowej. Znajdujące się w owocach toksyczne nasiona stosowane były dotychczas głównie w medycynie, ale badania naukowe przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że znajdujący się w nich olej może zostać przetworzony w wysokiej jakości paliwo do silników o zapłonie samoczynnym.



Owoce jatrofy


Według doniesień kenijskiego Ministerstwa Energetyki wstępne testy wykazały, że jatrofa może być z powodzeniem uprawiana w Kenii. Powierzchnia przeznaczona pod uprawą jatrofy wyniesie około 5 tysięcy hektarów. Pięcioletni plan przewiduje ograniczenie importu paliw kopalnych o pięć procent w ciągu najbliższych czterech lat. Ministerstwo ma również nadzieję, że program rozwoju sektora biopaliw pozwoli na szybszy rozwój obszarów wiejskich oraz firm transportowych.

Jatrofa od pewnego czasu jest postrzegana jako najlepszy surowiec do produkcji biopaliw. Indie, Chiny oraz Brazylia obsadziły tą rośliną miliony hektarów. W Stanach Zjednoczonych oraz w Japonii trwają jak na razie testy na plantacjach eksperymentalnych. Największe koncerny motoryzacyjne (np. Daimler) badają możliwość zastosowania paliwa pozyskanego z jatrofy do napędzania pojazdów, natomiast linie lotnicze Air New Zealand planują pierwszy testowy lot Boeinga 747 napędzanego biodieslem z jatrofy wymieszanym z paliwem lotniczym.


źródło: checkbiotech.org
KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter