Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Integraza wirusa HIV jako nowy target w terapii AIDS
29.11.2007
Wirus HIV (Human Immunodeficiency Virus) powodujący u ludzi nabyte upośledzenie odporności AIDS (Acquired Immunodeficiency Syndrome) zdiagnozowano u ok. 40 mln ludzi na całym świecie.
Wg danych WHO co roku ok. 3 mln osób umiera, a kolejne 5 mln ulega zakażeniu. Najwięcej nowych przypadków zakażeń obserwuje się w krajach Afryki. Niepokojące dane o rozprzestrzenianiu wirusa napływają też z Europy Wschodniej, szczególnie Rosji. W USA i Europie Zachodniej z jednej strony epidemia wydaje się być opanowana, z drugiej obraz choroby „z którą można żyć” prowadzi do zwiększenia liczby nowych zakażeń na skutek mniejszej ostrożności.

Obecnie stosowana terapia antywirusowa u pacjentów z AIDS opiera się na podawaniu koktajlu trzech grup leków: nukleozydowych i nienukleozydowych inhibitorów odwrotnej transkryptazy oraz inhibitorów proteazy. Pierwsza i druga grupa hamuje, wykorzystując odmienne mechanizmy działania, odwrotną transkryptazę-enzym odpowiedzialny za przepisanie materiału genetycznego wirusa którym jest RNA na DNA. Trzecia grupa hamuje końcowy etap formowania wirusa, zależne od proteazy łączenie białkowych cząsteczek płaszcza z materiałem genetycznym. Terapia antyretrowirusowa wydaje się być skuteczna w  stabilizacji objawów choroby. Problem w tym, że stale pojawiają się pacjenci oporni, wymagający innych terapeutyków. W związku z tym ciągle poszukuje się nowych strategii leczniczych, hamujących różne etapy cyklu życiowego wirusa np. wnikanie do komórek bądź też opuszczanie komórek gospodarza przez dojrzałe wirusy po ich uprzednim namnożeniu. Atrakcyjnym targetem tych nowych leków wydaje się być integraza wirusa HIV. Enzym ten jest kluczowym składnikiem kompleksu przedintegracyjnego i przeprowadza reakcję wbudowania (integracji) materiału genetycznego wirusa, po uprzednim przepisaniu na DNA, do DNA osoby zakażonej. Integraza katalizuje dwa procesy: oderwanie dwóch deoksynukleotydów od 3’ końców wirusowego DNA oraz jego kowalencyjnego wbudowania do DNA komórki gospodarza. W październiku 2007 Amerykański Urząd do Spraw Żywności i Leków (FDA)  zarejestrował pierwszy na świecie lek o aktywności inhibitora integrazy. Raltegravir produkowany przez firmę Merck & Co. i sprzedawany pod handlową nazwą Issentres został zarejestrowany do terapii, w połączeniu z innymi lekami, u osób dorosłych wcześniej już leczonych lekami antyretrowirusowymi. 
Wstępne wyniki badań skuteczności raltegraviru przedstawione na początku roku 2007  w Los Angeles podczas 14 Konferencji dotyczącej Retrowirusów i Infekcji Oportunistycznych wykazały, iż po 16 tygodniach terapii u 79% pacjentów leczonych ralteragrawirem w połączeniu z innymi lekami antyretrowirusowymi uzyskano obniżenie poziomu wiremii poniżej 400 kopii RNA HIV/ml, co uzyskano tylko u 43% otrzymujących placebo z innymi lekami antyretrowirusowymi.
Ciągle należy pamiętać, że stosowane obecnie leki antywirusowe nie usuwają wirusa z organizmu a jedynie zmniejszają jego poziom, często poniżej progu detekcji. Przerwanie terapii prowadzi jednak do ponownego wzrostu poziomu wirusa. Intensyfikuje się więc działania w pracach  nad szczepionkami  i innymi skutecznymi metodami całkowitego usunięcia wirusa z organizmu.

Oprac.: Adrian Zarębski
KOMENTARZE
Newsletter