Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Insulina pochodzenia roślinnego
24.11.2006
Kanadyjska firma działająca w sektorze biotechnologicznym, SemBioSys opracowała system pozyskiwania insuliny w trangenicznych roslinach naczyniowych. SemBioSys podpisał dziś porozumienie z firmą Cangene, która zajmie się oczyszczeniem i produkcją hormonu.


Firma zakłada, że przy rosnącej liczbie cierpiących na cukrzycę, insulina pochodzenia roślinnego stanie się produktem konkurencyjnym na rynku farmaceutycznym. Zyski ze światowej sprzedaży insuliny osiągnęły w 2004 roku 5 miliardów dolarów. Szacuje się, że kwota wzrasta średnio o dzisięć procent w skali rocznej. Co więcej rynek jest dośc wąski z czterema dominującymi producentami Eli Lilly, Novo Nordisk i Sanofi-Aventis oraz BIOTON.  W miarę wzrastających wymagań ze strony pacjentów firmy farmaceutyczne wprowadzają innowacyjne rozwiązania.

W chwili obecnej, na świecie dostępne są cztery rodzaje insulin:



insulina zwierzęca − pozyskiwana z trzustek zwierzęcych (najczęściej dawcami są świnie jak również krowy i psy). Technologia produkcji jest skomplikowany, a proces oczyszczania generuje liczne problemy. Wieprzowa insulina ma budowę bardzo zbliżoną do ludzkiej (różnica dotyczy tylko jednego aminokwasu), mimo to immunizuje i alergizuje pacjentów powodując liczne powikłania. Obecnie w krajach wysokorozwiniętych wychodzi z użycia.

insulina humanizowana − insulina wieprzowa, w której metodą chemiczną wymienia się jeden aminokwas dzięki czemu uzyskuje się cząstkę o budowie zbliżonej do ludzkiego hormonu. Mimo to preparat ten jest pozbawiony większości zalet insulin ludzkich posiadając większość wad insulin zwierzęcych.

insulina ludzka − produkt uzyskany dzięki technologii opartej na zdobyczach inżynierii genetycznej. Bakterie lub grzyby, do których wprowadzono ludzki gen kodujący insulinę, wytwarzają ten hormon w procesie fermentacji. Uzyskany produkt jest identyczny z insuliną wytwarzaną przez trzustkę człowieka. Insulina ludzka to prawdziwy przełom w leczeniu cukrzycy, pozwalający na znaczną poprawę komfortu
życia i rokowań u chorych na cukrzycę obu typów. Tę technologię stosują, między innymi, Novo Nordisk, Eli Lilly, Aventis oraz BIOTON.

analog insuliny ludzkiej − insulina ludzka, w której wymieniono jeden lub parę aminokwasów, dzięki czemu uzyskuje się szczególne właściwości produktu. Zazwyczaj chodzi tu o czas działania, który może być krótszy lub dłuższy w porównaniu z insuliną ludzką. Preparaty te, bardzo wygodne dla pacjenta, zdobyły 10−15% rynku w Europie Zachodniej i USA, według danych IMS Health. Prowadzone są badania nad odległymi wynikami leczenia tymi preparatami. Analogi insuliny ludzkiej wytwarzają koncerny Aventis (długodziałający), Eli Lilly (krótkodziałający) oraz Novo Nordisk (oba typy).


Ostatnio zaaprobowana insulina podawana drogą wziewną Exubera firmy Pfizer zrewolucjonizowała dotychczasowe tendencje, a tym samym wprowadziła do grupy producentów insuliny kolejnego magnata na liście producentów farmaceutycznych. Wziewnie podawana insulina ze względu na obniżoną bioapsorbcję wymaga zastosowania wyższych dawek hormonu (pięciokrotnie wyższego stężenia w stosunku do dawki aplikowanej dożylnie).Aby preparat był jednoczesnie niedrogi potrzebny jest tańszy system produkcij oczyszczonej i bezpiecznej insuliny - produkcja insuliny w transgenicznych organizmach  jest doskonałym rozwiązaniem. BIOTON wykorzystuje do tego celu mikroorganizmy, SemBioSys chce do tego celu użyć rośliny naczyniowej Krokosza barwierskiego (Carthamus tinctorius). Według szacowań firmy zastosowanie roślin transgenicznych w produkcji insuliny pozwoli przyspieszyć i obniżyć koszty produkcji o 70% a koszt produktu ostatecznego jakim jest lek o 40% w stosunku do metod klasycznych.


SemBioSys zlecił opracowanie lini technologicznej oraz systemu oczyszczania insuliny tak aby w drugiej połowie 2007 roku ukończyć badania przedliniczne i złożyć dokumentacje INDA do Amerykańskiej Agencji Leków.

źródło: In-Pharma Technologist, BIOTON.
KOMENTARZE
Newsletter