Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Innowacyjny ser bez mleka. Co na to polscy konsumenci?
23.08.2011

 

W 2009 roku firma Cargill opatentowała technologię produkcji sera analogowego bez konieczności stosowania mleka. Produkt powstał z myślą o producentach pizzy i dań gotowych. Koszt tradycyjnego sera bywa wyższy o nawet 200% od zaproponowanego substytutu.

Z uwagi na wahania cen mleka, a w konsekwencji i produkowanych z niego serów, producenci zmniejszali zawartość sera w swoich wyrobach lub też stosowali mieszanki różnych serów, aby utrzymać cenę swojego produktu na stałym poziomie.

System Lygomme™ACH Optimum imituje funkcjonalność białka mlecznego i jest w stanie całkowicie je zastąpić. Według firmy Cargill system ten może rozwiązać kwestię wahań cenowych, przy jednoczesnym zachowaniu jakości: ponoć wygląd, smak i konsystencja zamiennika nie różnią się od serów mlecznych. Przypominają tradycyjne sery twarde typu gouda czy cheddar.

Dodatkowo walorem produktu jest jego zdecydowanie niższa kaloryczność z uwagi na mniejszą zawartość tłuszczów ogółem. Wskazuje się także na jego walory zdrowotne, gdyż nie zawiera tłuszczów nasyconych, a przy jego produkcji używa się mniejszych ilości fosforanów.

Ser mógłby okazać się cennym urozmaiceniem diety osób z nietolerancją laktozy oraz wzbogaceniem jadłospisu wegan i wszystkich unikających przetworów mlecznych.

Mógłby, ponieważ od czasu patentu minęły niemal dwa lata a produkt nie jest powszechnie stosowanym zamiennikiem. Dlaczego?

System ten znalazł pewne uznanie w krajach gdzie istnieje niedobór mleka, a konsekwencji niedobór sera. W Polsce, ponieważ mleka raczej mamy nadwyżki, nie było potrzeby wprowadzania tego produktu. Podjęliśmy próbe współpracy z jednym przedsiębiorstwem, jednak nasz produkt nie przyjął się na polskim rynku – odpowiada nam Krzysztof Szorek z polskiego oddziału firmy Cargill. 

Grupa konsumentów – osób uczulonych na białka mleka czy ścisłych wegetarian - którzy mogliby być zainteresowani takim produktem jest zbyt mało liczna – dodaje.

Jak widać, choć produkt jest dostępny na rynku i rzeczywiście może obniżać koszty produkcji, okazał się zbyt innowacyjny... Być może to kwestia marketingu? Lub obaw konsumentów przed "sztucznym serem". Niemniej produkt dostępny jest w sprzedaży.

Opatentowany substytut sera składa się z trzech rodzajów skrobi, galaktomannanu i karagenu.

 

Red. Joanna Roga

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter