Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Innowacyjna technologia wkracza do rodzimego przemysłu bioenergetycznego
13.08.2009
Do końca 2010 roku Konsorcjum Projektowo - Wykonawcze EKOENERGIA i SANECO Sp. z o.o. planuje wybudować w Polsce 5 bioelektrowni . Każda z nich powstanie w oparciu o nowoczesną technologię ELECTRA.
Jest to innowacyjne rozwiązanie w zakresie przetwarzania biomasy roślinnej i zwierzęcej oraz innych produktów pochodzenia organicznego metodą mezofilowej fermentacji metanowej. Cały proces przebiega jednoetapowo (bez konieczności dodatkowego odgazowywania). Zastosowanie w nim nowoczesnych rozwiązań dotyczących przygotowania substratów, skróciło czas fermentacji, a tym samym zmniejszyło koszty inwestycyjne.

Finalnymi produktami bioelektrowni wykorzystującej tę technikę są: energia elektryczna (ok. 60% produkcji) i nawóz granulowany (ok.40%) . Stosunek procentowy produkcji zależy od wybranego substratu.

Podczas procesu fermentacji wytworzony biogaz trafia do instalacji odsiarczania, po czym do zbiornika, gdzie napędza agregaty kogeneracyjne. Energia elektryczna wyprodukowana w agregatach przechodzi do sieci ZE lub innego lokalnego odbiorcy, zaś powstałe ciepło jest w 100% wykorzystywane do produkcji nawozu organicznego.

Bioelektrownia jest całkowicie bezpieczna dla środowiska, a tym samym i dla społeczeństwa. ELECTRA jest technologią bezodorową i bezodpadową oraz wykorzystuje wodę (w tym wody opadowe) w cyklu zamkniętym. Jest to instalacja hermetyczna, czyli cały proces przebiega w zamkniętych obiektach i rurociągach, przez co nie są wytwarzane szkodliwe odory. Osad pofermentacyjny jest przetwarzany w nawóz. Nawet otrzymywana w procesie odsiarczania biogazu siarka, wykorzystywana jest do uszlachetnienia nawozu.

Ze względu na swoją innowacyjność technologia ELECTRA, której autorem jest firma EKOENERGIA, została zgłoszona do Urzędu Patentowego RP.

Do końca przyszłego roku konsorcjum Projektowo - Wykonawcze EKOENERGIA i SANECO Sp. z o.o planuje wybudować 5 bioelektrowni o średniej mocy elektrycznej 1,2 - 1,3 MW. Podstawowym substratem będzie kiszonka z buraka energetycznego, topinamburu i kukurydzy, natomiast uzupełnieniem gnojowica, obornik oraz inne produkty pochodzenia organicznego.

Koszt takiej bioelektrowni wynosi ok. 15 mln zł i nawet bez dotacji zwraca się całkowicie w przeciągu 3,5-4 lat.

Do 2015 roku konsorcjum zamierza wybudować ok. 150 bioelektrowni i agrogazowi o średniej mocy elektrycznej 2MW każda.
KOMENTARZE
Newsletter