Indonezja pragnie w ten sposób przynajmniej częściowo uniezależnić się od importowanych paliw kopalnych. Kraj ten w znaczący sposób dotuje paliwa, w szczególności olej napędowy. Rosnące ceny paliw powodują, że dotacje pochłaniają coraz większą część narodowego budżetu Indonezji. Według źródeł zbliżonych do indonezyjskiego Ministerstwa Energii, rozporządzenie nakazujące stosowanie biopaliw powinno wejść w życie w październiku tego roku.
Flaga indonezji
Indonezja jest obecnie największym na świecie producentem oleju palmowego. Rząd tego kraju postrzega nowe rozporządzenie jako sposób ograniczenia ubóstwa i stworzenia nowych miejsc pracy. Jednak istnieją obawy, że po wprowadzeniu w życie obowiązku stosowania biopaliw wzrosną ceny oleju palmowego, powszechnie stosowanego przez ubogą ludność do przygotowywania pożywienia. Kolejną kwestią jest to, że podwyższone zapotrzebowanie na olej palmowy może wywołać dalszą degradację indonezyjskich lasów deszczowych, które zostaną wycięte pod nowe plantacje.
Indonezja jest krajem położonym w południowo-wschodniej Azji. Stolicą kraju jest Dżakarta, liczba mieszkańców to 8,4 miliona.
źródło: Biofuels International
KOMENTARZE