Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Genetycznie modyfikowana marchew w walce z osteoporozą
22.01.2008
Naukowcy z Texas A&M AgriLife's Vegetable and Fruit Improvement Center dowiedli, że genetycznie modyfikowana marchew może dostarczyć człowiekowi łatwo przyswajalnego wapnia.
Badania te zostały przeprowadzone przy współpracy z Baylor College of Medicine, gdzie dowiedziono, że obecność marchwi w diecie może pomóc w zapobieganiu osteoporozie.

Jak mówi dr Jay Morris z Baylor College of Medicine in Houston spożywanie modyfikowanej marchwi zwiększy przyswajalność wapnia o 41 % w porównaniu do marchwi niemodyfikowanej. Jest to bardzo ważne ponieważ osteoporoza jest jedną z najczęstszych chorób wywołanych na skutek niedoboru składników pokarmowych, w tym przypadku niedoboru wapnia, a raczej jego słabej przyswajalności. Polega ona na postępującym ubytku masy kostnej i dezorganizacji struktury przestrzennej kości.  Zwykle lekarze przepisują wapń, jednak najważniejsze jest to aby zwiększyć poziom jego wchłaniania z pożywienia.

W trakcie trwania badań naukowcy podawali marchew grupie 15 mężczyzn i 15 kobiet. Podawano im w różnych kombinacjach przez dwa tygodnie marchew modyfikowaną , nazwaną sCAX1 od genu odpowiedzialnego za bardziej aktywny transport wapnia , jak i „zwyczajną” marchew.

Zachowywane były próbki moczu oddane po 24 godzinach od spożycia pokarmu. Z prób wyliczano ilość przyswojonego przez organizm wapnia w zależności od zjedzonej marchwi. Wyniki pokazały, że w przypadku obu płci przyswajalność wapnia była większa po spożyciu marchwi modyfikowanej genetycznie.

Jednak dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi 1000 miligramów, a w 100 gramach marchwi jest go jedynie 60 miligramów, z tego jedynie 42 % jest przyswajane. Dlatego tak ważne są badania, które pozwoliłyby na zwiększenie przyswajalności wapnia w przypadku innych warzyw i owoców.

Źródło: sciencedaily.com
KOMENTARZE
Newsletter