Genetyczne podłoże raka szyjki macicy?
Rak szyjki macicy należy do najbardziej rozpowszechnionych nowotworów występujących u kobiet na świecie. Jest również, zaraz po raku piersi, drugim najczęstszym nowotworem u Polek - piętnaście na sto tysięcy kobiet zachoruje na tę chorobę.
Dotychczas przeprowadzane badania wskazują, że komórki nowotworowe szyjki macicy różnią się pod względem genetycznym od komórek zdrowych, jednak wciąż brak ostatecznych dowodów na związek pomiędzy cechami genetycznymi organizmu, a wzrostem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Badania przeprowadzone przez Norweskich naukowców wyraźnie wskazują jednak, że pewne zmiany w genomie zwiększają ryzyko nawrotu nowotworu 3-4 krotnie po uprzednim stosowaniu standardowej terapii. Ponadto udało się zidentyfikować nowe loci chromosomowe związane z odpornością na chemio- i radioterapię i opisać zaangażowane w ten proces geny. Konieczne jest jednak przeprowadzenie dalszych, niezależnych badań zanim stanie się możliwe wykorzystanie nowo zdobytej wiedzy w terapii raka szyjki macicy.
Źródło: Gene Dosage, Expression, and Ontology Analysis Identifies Driver Genes in the Carcinogenesis and Chemoradioresistance of Cervical Cancer, Lando et al., PLoS Genetics 5 (11): e1000719 DOI: 10.1371/journal.pgen.1000719, November 15, 2009
KOMENTARZE