Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Gdzie są magiczne geny?
29.10.2008
Natura w drodze ewolucji wytworzyła wiele systemów, które pozwalają organizmom przetrwać trudne warunki. Naukowcy próbują, za pomocą sztuczek biotechnologii, wykorzystać te naturalne zdolności w walce z niedostatkiem wody.


Ich celem jest zaprojektowanie roślin takich jak kukurydza, pszenica, które będą zakwitać w deficycie wody. Rozwijająca się populacja, globalne ocieplenie i następujące po sobie zmiany pogodowe połączone z deficytem wody uniemożliwiają zwiększanie powierzchni roślin uprawnych. Ludzie piją jeden do dwóch litrów wody dziennie, produkty roślinne i zwierzęce potrzebują od dwóch do trzech tysięcy litrów wody do wzrostu. Dla producentów zbóż najważniejsze jest ilość otrzymywanego zboża z hektara. Im większa produktywność, tym większy zysk toteż wielu naukowców stara się „podkręcić roślinne geny”.

 

 

 

 


Monsanto ,lider nowoczesnego rolnictwa i biotechnologii, stwierdza, że pierwsze suszoodporne zboża trawią do rolników w przeciągu 4lat i spowodują 10 procentowy wzrost z plonu w takich stanach jak Nebraska i Kansas gdzie występują niskie opady deszczowe we wschodniej części.


Kilku rolników zostało poproszonych do prowadzenia małych poletek doświadczalnych na których zasiano zboże naturalne i genetyczne zmodyfikowane z tak zwanym genem „suszy”. Zmodyfikowaną roślinę umieszczono pod przezroczystym namiotem w słońcu Nebraski. Rośliny jednego jak drugiego typu były krótsze od roślin nawadnianych. Rośliny zawierające dodatkowo gen chroniący korzenie przed szkodnikami były kilka centymetrów wyższe od roślin „zwykłych”. Rolnicy Nebraski i Kansas widzą szanse na zmniejszenie kosztów związanych z nawadnianie. Konkurenci Monsanto, m.in. DuPont's, Pioneer, Hi-Bred i Syngenta pracują nad odmianami rosnącymi w trudnych warunkach środowiskowych tj. zasolona ziemia, mrozy i susze. Niewielka firma o nazwie California Arcadia Biosciences chce wprowadzić na rynek uprawy z o połowę mniejszym zapotrzebowaniu na związki azotowe niż konwencjonalne rośliny. Uniwersytet Kalifornijski i Międzynarodowy Instytut Badań nad ryżem na Filipinach prowadzi badania dot. zwiększenia przeżywalności ryżu.

Wiele tych zaawansowanych upraw powstaje z wykorzystaniem inżynierii genetycznej, która wywołuje dużo kontrowersji. Ale w czasach, gdy liczba ludności osiąga 6,733,311,085 istot, ceny żywności rosną , jedyną nadzieją jest żywność modyfikowana.

 

Źródło: GreenBio

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter